Renault Megane: Przejście funkcji do trybu czuwania

Renault Megane –> Prowadzenie pojazdu –> Adaptacyjny regulator prędkości –> Przejście funkcji do trybu czuwania

Funkcja zostaje przełączona w stan czuwania w przypadku:

  •  naciśnięcia włącznika 4 (O);
  •  naciśnięcia pedału hamulca;
  •  naciśnięcia pedału sprzęgła;
  •  naciśnięcia dźwigni biegów;
  •  zmiany prędkości pojazdu poniżej 40 km/h lub powyżej 160 km/h;
  •  zbyt niska lub zbyt wysoka prędkość obrotowa silnika;
  •  niektóre systemy kontroli i wspomagania prowadzenia pojazdu zostają uruchomione (ABS, ESC itp.).

W trzech ostatnich przypadkach na tablicy wskaźników pojawia się komunikat "Tempomat adapt. wyłączony", gdy funkcja działa w trybie czuwania.

Włączenie trybu czuwania zostaje potwierdzone poprzez wyświetlenie na szaro prędkości regulowanej i komunikatu "Tryb adaptacyjny".

Wywołanie prędkości regulowanej

Po zapisaniu prędkości w pamięci istnieje możliwość jej przywołania po upewnieniu się, że jest ona dostosowana do warunków ruchu drogowego (nasilenie ruchu, stan nawierzchni, warunki meteorologiczne itp.).

Wcisnąć przełącznik 3 (R), jeśli prędkość pojazdu przekracza 50 km/h.

Podczas wywoływania zapamiętanej prędkości włączenie się regulatora zostaje potwierdzone przez zapalenie na zielono prędkości regulowanej i komunikatu "Tryb adaptacyjny".

Gdy regulator prędkości znajduje się w trybie czuwania, naciśnięcie przełącznika 2 po stronie a (+) powoduje ponowną aktywację funkcji regulatora, bez uwzględnienia prędkości zapisanej w pamięci: system uwzględnia aktualną prędkość jazdy.

Uwaga: jeśli poprzednio zapisana prędkość jest dużo wyższa od prędkości bieżącej, nastąpi silne przyspieszenie aż do momentu osiągnięcia żądanego progu prędkości.

W pewnych sytuacjach (dojechanie do pojazdu jadącego dużo wolniej, gwałtowna zmiana pasa ruchu pojazdu poprzedzającego itp.) system może nie mieć wystarczająco dużo czasu na reakcję i może wyemitować sygnał dźwiękowy połączony z ostrzeżeniem D, kiedy sytuacja wymaga uwagi kierowcy lub z ostrzeżeniem E, kiedy sytuacja wynika natychmiastowej reakcji kierowcy.

Kierowca musi wtedy zareagować i wykonać odpowiedni manewr.

Uwaga - zaleca się jednak trzymać nogi w pobliżu pedałów, aby móc ich użyć w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji.

Wywołanie prędkości regulowanej


Przełączenie w stan czuwania lub wyłączenie funkcji regulatora prędkości nie powoduje szybkiego zmniejszenia prędkości: hamowanie odbywa się poprzez naciśnięcie na pedał hamulca.

    Przekroczenie prędkości regulowanej

    W każdej chwili możliwe jest przekroczenie prędkości regulowanej poprzez wciśnięcie pedału gazu. Po przekroczeniu prędkości za ...

    Wyłączenie funkcji

    Funkcja regulatora prędkości zostaje wyłączona po naciśnięciu przełącznika 5, co powoduje anulowanie zapamiętanej prędko" ...

    Zobacz tez:

    Używanie kluczyka
    Kluczyk używany jest do uruchamiania silnika, blokowania i odblokowywania drzwi. OSTRZEŻENIE Kluczyk zapłonu Pozostawianie dzieci bez opieki w pojeździe z kluczykiem jest niebezpieczne, nawet gdy kluczyk nie znajduje się w stacyjce zapłonowej. Dzieci naś ...

    Konserwacja w przypadku ciągnięcia przyczepy
    Przy regularnym wykorzystywaniu do ciągnięcia przyczepy samochód wymaga częstszej konserwacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na: olej silnikowy, płyn ATF, smarowanie osi i płyn chłodzący. Kolejną ważn ...

    Regulacja ustawienia reflektorów
    W pojazdach wyposażonych w taką funkcję, element sterujący A umożliwia regulację wysokości wiązki światła w zależności od obciążenia samochodu. Obrócić pokrętło A do dołu w celu obniżenia ...

    Categorie