Hyundai i30: Podzespoły i funkcje układu SRS

W skład systemu SRS wchodzą następujące podzespoły:

1. Poduszka powietrzna kierowcy

2. Poduszka powietrzna przedniego pasażera*

3. Boczne poduszki powietrzne*

4. Kurtynowe poduszki powietrzne*

5. Zwijacze napinaczy pasów bezpieczeństwa*

6. Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych

7. Moduł sterujący systemem SRS (SRSCM)

8. Czujniki zderzenia czołowego

9. Czujniki zderzenia bocznego*

10. Lampka kontrolna wyłączenia poduszki powietrznej pasażera (wyłącznie fotel przedniego pasażera)*

11. Wyłącznik poduszki powietrznej przedniego pasażera*

*: opcja

Przy kluczyku zapłonu w położeniu ON moduł SRSCM w sposób ciągły monitoruje wszystkie elementy w celu określenia, czy zderzenie czołowe lub zbliżone do czołowego jest tak mocne, aby uruchomić poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa.

Lampka kontrolna układu poduszek powietrznych umieszczona w zestawie wskaźników zapali się na ok. 6 sekund po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON. Po upływie tego czasu lampka powinna zgasnąć.

Wystąpienie któregokolwiek z poniższych objawów oznacza usterkę dodatkowego układu bezpieczeństwa (SRS). W takim wypadku należy sprawdzić układ poduszek powietrznych w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI najszybciej, jak to jest możliwe.

 • Lampka nie zapala się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON.
 • Lampka pali się nadal po upływie ok. 6 sekund.
 • Lampka zapala się podczas jazdy samochodu.

Podzespoły i funkcje układu SRS


Moduły poduszek powietrznych umieszczone są w środku koła kierownicy i w desce rozdzielczej po stronie pasażera nad schowkiem. Gdy moduł SRSCM wykryje poważne uderzenie w przód samochodu, automatycznie uruchomi przednie poduszki powietrzne.

Podzespoły i funkcje układu SRS


Pod ciśnieniem wypełniającego poduszkę gazu osłony poduszek ulegają rozerwaniu. Dalsze rozwieranie się osłon umożliwia całkowite wypełnienie poduszek gazem.

Podzespoły i funkcje układu SRS


Całkowicie wypełniona gazem poduszka wraz z prawidłowo zapiętym pasem bezpieczeństwa ogranicza ruch kierowcy lub pasażera do przodu, zmniejszając ryzyko obrażeń głowy lub klatki piersiowej.

Po całkowitym wypełnieniu gazem następuje natychmiastowe opróżnianie poduszki powietrznej w celu umożliwienia kierowcy obserwacji warunków przed pojazdem i kierowania pojazdem lub obsługi innych przyrządów.

Podzespoły i funkcje układu SRS


OSTRZEŻENIE

 • W pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzna przedniego pasażera nie wolno montować ani umieszczać żadnych akcesoriów (uchwytu na pojemnik z napojami, pojemnika na kasety magnetofonowe, naklejek itd.) na desce rozdzielczej nad schowkiem. Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.
 • Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest pojemnik z płynnym odświeżaczem powietrza, nie należy umieszczać go na desce rozdzielczej ani w pobliżu zestawu wskaźników.

  Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.

OSTRZEŻENIE

 • Gdy zadziała poduszka powietrzna, może być słyszany głośny dźwięk i w kabinie pasażerskiej pojawi się drobny pył. Jest to zjawisko normalne i nie jest niebezpieczne - pył ten znajduje się w obudowie poduszki powietrznej. Pył wydostający się podczas uruchomienia poduszki powietrznej może wywołać podrażnienia skóry lub oczu, a u niektórych osób nasilić objawy astmy. Po zadziałaniu poduszki powietrznej zawsze należy starannie umyć letnią wodą z mydłem fragmenty skóry narażone na działanie pyłu.
 • Układ SRS działa jedynie wtedy, gdy kluczyk zapłonu jest w położeniu ON. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (SRS) nie zapali się, będzie się palić ciągle po 6 sekundach od ustawienia kluczyka zapłonu w położeniu ON lub po uruchomieniu silnika, ewentualnie zapali się podczas jazdy, oznacza to, że układ SRS nie działa prawidłowo.

  W razie wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

 • Przed wymianą bezpiecznika lub odłączeniem zacisku akumulatora najpierw należy kluczyk zapłonu ustawić w położeniu LOCK, a następnie wyjąć ze stacyjki.

  Nigdy nie należy wyjmować ani wymieniać bezpiecznika systemu SRS, gdy kluczyk zapłonu znajduje się w położeniu ON. Niezastosowanie się do tego zalecenia spowoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych SRS.

  Dodatkowy system bezpieczeństwa (poduszki powietrzne)

  * Poduszki powietrzne stanowiące wyposażenie pojazdu mogą różnić się od przedstawionych na rysunku. Poduszka powietrzna kierowcy Po ...

  Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera (opcja)

  Samochód Hyundai wyposażony jest w dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS) w postaci układu poduszek powietrznych oraz ramieniowo-biodrowych pasów ...

  Zobacz tez:

  Odszranianie szyby przedniej
  Korzystanie z tej funkcji umożliwia odszronienie szyby przedniej lub oczyszczenie szyby przedniej i szyb bocznych od wewnątrz z pary. Funkcja "odszranianie szyby przedniej" powinna być włączona tylko do chwili oczyszczenia szyby przedniej. Przek ...

  Opony M+S
  OSTRZEŻENIEOpony M+S z bieżnikiem płytszym niż 4 mm nie zapewniają w warunkach zimowych wystarczającej przyczepności. Istnieje ryzyko wypadku! Opony M+S z bieżnikiem płytszym niż 4 mm należy bezwzględnie wymienić. ...

  Opony z właściwościami awaryjnymi (MOExtended)
  Opony typu MOExtended (z właściwościami awaryjnymi) umożliwiają dalszą jazdę również po całkowitej stracie ciśnienia w jednej lub w kilku oponach. Z systemu MOExtended można korzystać tylko w połączeniu z układ ...

  Categorie