Hyundai i30: Podzespoły i funkcje układu SRS

W skład systemu SRS wchodzą następujące podzespoły:

1. Poduszka powietrzna kierowcy

2. Poduszka powietrzna przedniego pasażera*

3. Boczne poduszki powietrzne*

4. Kurtynowe poduszki powietrzne*

5. Zwijacze napinaczy pasów bezpieczeństwa*

6. Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych

7. Moduł sterujący systemem SRS (SRSCM)

8. Czujniki zderzenia czołowego

9. Czujniki zderzenia bocznego*

10. Lampka kontrolna wyłączenia poduszki powietrznej pasażera (wyłącznie fotel przedniego pasażera)*

11. Wyłącznik poduszki powietrznej przedniego pasażera*

*: opcja

Przy kluczyku zapłonu w położeniu ON moduł SRSCM w sposób ciągły monitoruje wszystkie elementy w celu określenia, czy zderzenie czołowe lub zbliżone do czołowego jest tak mocne, aby uruchomić poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa.

Lampka kontrolna układu poduszek powietrznych umieszczona w zestawie wskaźników zapali się na ok. 6 sekund po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON. Po upływie tego czasu lampka powinna zgasnąć.

Wystąpienie któregokolwiek z poniższych objawów oznacza usterkę dodatkowego układu bezpieczeństwa (SRS). W takim wypadku należy sprawdzić układ poduszek powietrznych w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI najszybciej, jak to jest możliwe.

 • Lampka nie zapala się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON.
 • Lampka pali się nadal po upływie ok. 6 sekund.
 • Lampka zapala się podczas jazdy samochodu.

Podzespoły i funkcje układu SRS


Moduły poduszek powietrznych umieszczone są w środku koła kierownicy i w desce rozdzielczej po stronie pasażera nad schowkiem. Gdy moduł SRSCM wykryje poważne uderzenie w przód samochodu, automatycznie uruchomi przednie poduszki powietrzne.

Podzespoły i funkcje układu SRS


Pod ciśnieniem wypełniającego poduszkę gazu osłony poduszek ulegają rozerwaniu. Dalsze rozwieranie się osłon umożliwia całkowite wypełnienie poduszek gazem.

Podzespoły i funkcje układu SRS


Całkowicie wypełniona gazem poduszka wraz z prawidłowo zapiętym pasem bezpieczeństwa ogranicza ruch kierowcy lub pasażera do przodu, zmniejszając ryzyko obrażeń głowy lub klatki piersiowej.

Po całkowitym wypełnieniu gazem następuje natychmiastowe opróżnianie poduszki powietrznej w celu umożliwienia kierowcy obserwacji warunków przed pojazdem i kierowania pojazdem lub obsługi innych przyrządów.

Podzespoły i funkcje układu SRS


OSTRZEŻENIE

 • W pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzna przedniego pasażera nie wolno montować ani umieszczać żadnych akcesoriów (uchwytu na pojemnik z napojami, pojemnika na kasety magnetofonowe, naklejek itd.) na desce rozdzielczej nad schowkiem. Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.
 • Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest pojemnik z płynnym odświeżaczem powietrza, nie należy umieszczać go na desce rozdzielczej ani w pobliżu zestawu wskaźników.

  Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.

OSTRZEŻENIE

 • Gdy zadziała poduszka powietrzna, może być słyszany głośny dźwięk i w kabinie pasażerskiej pojawi się drobny pył. Jest to zjawisko normalne i nie jest niebezpieczne - pył ten znajduje się w obudowie poduszki powietrznej. Pył wydostający się podczas uruchomienia poduszki powietrznej może wywołać podrażnienia skóry lub oczu, a u niektórych osób nasilić objawy astmy. Po zadziałaniu poduszki powietrznej zawsze należy starannie umyć letnią wodą z mydłem fragmenty skóry narażone na działanie pyłu.
 • Układ SRS działa jedynie wtedy, gdy kluczyk zapłonu jest w położeniu ON. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (SRS) nie zapali się, będzie się palić ciągle po 6 sekundach od ustawienia kluczyka zapłonu w położeniu ON lub po uruchomieniu silnika, ewentualnie zapali się podczas jazdy, oznacza to, że układ SRS nie działa prawidłowo.

  W razie wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

 • Przed wymianą bezpiecznika lub odłączeniem zacisku akumulatora najpierw należy kluczyk zapłonu ustawić w położeniu LOCK, a następnie wyjąć ze stacyjki.

  Nigdy nie należy wyjmować ani wymieniać bezpiecznika systemu SRS, gdy kluczyk zapłonu znajduje się w położeniu ON. Niezastosowanie się do tego zalecenia spowoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych SRS.

  Dodatkowy system bezpieczeństwa (poduszki powietrzne)

  * Poduszki powietrzne stanowiące wyposażenie pojazdu mogą różnić się od przedstawionych na rysunku. Poduszka powietrzna kierowcy Po ...

  Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera (opcja)

  Samochód Hyundai wyposażony jest w dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS) w postaci układu poduszek powietrznych oraz ramieniowo-biodrowych pasów ...

  Zobacz tez:

  Benzyna bezołowiowa
  Europa W celu uzyskania optymalnych osiągów zaleca się stosowanie benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 95 (AKI 91) lub wyższej. Dopuszczalne jest stosowanie benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 91-94 (AKI 87-90), ale może to spowodować spadek ...

  Konserwacja błyszczących elementów metalowych
  Aby usunąć smołę pochodzącą z asfaltu i martwe owady, należy użyć specjalnego preparatu - nie wolno używać skrobaka ani innych ostrych przedmiotów. Aby zabezpieczyć powierzchnię błyszczących elementó ...

  Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego
  1. Upewnić się, że pojazd znajduje się na równym podłożu. 2. Uruchomić silnik i rozgrzać do normalnej temperatury pracy. 3. Wyłączyć silnik i odczekać kilka minut (około 5 minut), aby olej spłynął do ...

  Categorie