Renault Megane: Zestaw do pompowania opon

Renault Megane –> Rady praktyczne –> Zestaw do pompowania opon

Zestaw do pompowania opon


Zestaw umożliwia naprawę opon, których bieżnik A został uszkodzony przez przedmioty mniejsze niż 4 milimetry. Nie można przy jego pomocy naprawić wszystkich typów uszkodzeń, np. rozcięć większych niż 4 milimetry, czy też nacięć na bocznej powierzchni B opony.

Należy też sprawdzić, czy stan obręczy koła jest prawidłowy.

Nie usuwać przedmiotu, który spowodował przebicie opony, jeżeli nadal tkwi on w oponie.

 

Nie należy używać zestawu do pompowania, jeśli opona została uszkodzona na skutek jazdy z przebitą oponą.

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy należy więc dokładnie sprawdzić boczną powierzchnię opon.

Jazda z niedopompowaną, czy wręcz przebitą oponą, może być niebezpieczna i prowadzić do sytuacji, w której naprawa uszkodzenia nie będzie już możliwa.

Naprawa taka ma charakter tymczasowy Przebita opona musi być dokładnie sprawdzona (i jeśli jest to możliwe naprawiona) przez fachowca w jak najszybszym czasie.

Przy wymianie opony naprawionej wcześniej z użyciem zestawu konieczne jest poinformowanie o tym fachowca dokonującego wymiany.

W czasie jazdy mogą być odczuwalne drgania, spowodowane obecnością środka w oponie.

 

Zestaw do pompowania posiada homologację wyłącznie dla pojazdów, które mają go w oryginalnym wyposażeniu.

W żadnym wypadku nie można używać go do pompowania opon w innych samochodach lub napełniania powietrzem nadmuchiwanych przedmiotów (koło ratunkowe, ponton itp.).

Należy ostrożnie obchodzić się z pojemnikiem zawierającym płyn do naprawy opon, by uniknąć kontaktu środka ze skórą. Gdyby jednak płyn przedostał się na skórę, należy spłukać to miejsce obfitym strumieniem wody.

Zestaw do naprawy opon powinien być przechowywany poza zasięgiem dzieci.

Pustych pojemników nie wolno wyrzucać do środowiska. Trzeba przekazać je Autoryzowanemu Partnerowi marki lub specjalistycznej jednostce zajmującej się recyklingiem.

Pojemnik ma określony czas trwałości, który jest zaznaczony na etykiecie.

Należy sprawdzić termin ważności.

W celu wymiany przewodu do pompowania oraz pojemnika ze środkiem do naprawy opon należy udać się do Autoryzowanego Partnera marki.

Zestaw do pompowania opon


W przypadku przebicia opony użyć zestawu umieszczonego w bagażniku, pod wykładziną bagażnika lub, w zależności od pojazdu, pod podłogą bagażnika (patrz punkt "Elementy wyposażenia bagażnika" w rozdziale 3).

Przy pracującym silniku i włączonym hamulcu parkingowym,

 •  Podłączyć przewód 4sprężarki do wejścia butli9;
 •  Wyjąć kapturek korka z końcówki do pompowania butli 3;
 •  odkręcić kapturek zaworu danego koła i przykręcić końcówkę do pompowania do butli 3;
 •  odłączyć wszystkie akcesoria podłączone do gniazd zasilania akcesoriów pojazdu;
 •  podłączyć końcówkę 7 koniecznie do gniazda zapalniczki samochodowej ;
 •  nacisnąć przełącznik5 w celu napompowania opony do zalecanej wartości ciśnienia (patrz paragraf "Ciśnienie w oponach" w rozdziale 4);
 •  po maksymalnie 15 minutach przerwać pompowanie, aby odczytać wartość ciśnienia (na manometrze 6).
W przypadku parkowania na poboczu, należy ostrzec innych użytkowników drogi o obecności pojazdu za pomocą trójkąta ostrzegawczego lub innych elementów sygnalizacyjnych określonych przez lokalne przepisy kraju, w którym się Państwo znajdują.

Uwaga: podczas opróżniania się butelki (około 30 sekund), manometr 6 wskazuje przez krótki czas ciśnienie wynoszące do 6 barów, następnie ciśnienie spada.

 •  Ustawić odpowiednie ciśnienie: aby je zwiększyć, kontynuować pompowanie za pomocą zestawu; aby je zmniejszyć, nacisnąć przycisk 8.
Przed użyciem zestawu należy zaparkować samochód, tak aby był dostatecznie oddalony od strefy ruchu, włączyć światła awaryjne, zaciągnąć hamulec parkingowy i poprosić o opuszczenie pojazdu wszystkich pasażerów, uważając, by trzymali się w bezpiecznej odległości od strefy ruchu.

Zestaw do pompowania opon


Jeśli nie można uzyskać minimalnej wartości ciśnienia 1,8 bar w ciągu 15 minut, oznacza to, że naprawa nie jest możliwa, nie należy jechać pojazdem, trzeba skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.

Uwaga: brakujący lub źle przykręcony kapturek zaworu może pogorszyć szczelność opon i spowodować spadek ciśnienia.

Zawsze należy używać kapturków na zaworach identycznych jak oryginalne i dokręcać je do oporu.

Po napompowaniu opony odłączyć zestaw: powoli odkręcić końcówkę pojemnika 3, aby uniknąć zanieczyszczenia. Następnie schować pojemnik do plastikowego opakowania, aby zapobiec wyciekom środka uszczelniającego.

 •  Przykleić naklejkę z zalecanymi warunkami jazdy (znajdującą się poniżej butli) w miejscu widocznym dla kierowcy, na desce rozdzielczej.
 •  Schować zestaw.
 •  Po pierwszym pompowaniu opony powietrze będzie nadal uciekać, konieczne jest przejechanie krótkiego odcinka w celu uszczelnienia dziury.
 •  Niezwłocznie uruchomić pojazd i jechać z prędkością 20-60 km/h, by produkt został równomiernie rozprowadzony w oponie i po 3 kilometrach jazdy zatrzymać się w celu sprawdzenia ciśnienia.
 •  Jeżeli ciśnienie przekracza 1,3 bara, ale jest niższe od zalecanej wartości, należy je dostosować (patrz naklejka umieszczona na krawędzi drzwi kierowcy); w przeciwnym wypadku należy zwrócić się do autoryzowanego serwisu i zlecić naprawę opony.

Zalecenie dotyczące wykorzystania zestawu

Zestaw nie powinien działać dłużej niż przez kolejnych 15 minut.

Na podłodze, przy fotelu kierowcy, nie powinny znajdować się żadne przedmioty: w przypadku gwałtownego hamowania mogłyby one przesunąć się w kierunku pedałów i uniemożliwić ich użycie.

 

Po wykonaniu naprawy przy użyciu zestawu, maksymalna odległość, jaką można przejechać wynosi 200 km. Ponadto należy ograniczyć prędkość, która w żadnym wypadku nie powinna przekraczać 80 km/h. Przypomina o tym naklejka, którą należy przykleić w widocznym miejscu na desce rozdzielczej.

Zależnie od kraju użycia pojazdu lub lokalnie obowiązujących przepisów, należy wymienić oponę naprawioną za pomocą zestawu do pompowania opon.

  Pojazd wyposażony w głośnik niskotonowy marki Bose

  W celu wyjęcia go należy:  otworzyć bagażnik;  podnieść wykładzinę bagażnika 1 za pomocą wypustu 2 (lub uchw ...

  Narzędzia

  Umiejscowienie zestawu narzędzi Obecność poszczególnych narzędzi w zestawie zależy od wersji pojazdu. Zestaw narzędzi A znajduje si ...

  Zobacz tez:

  Wskazania AMG
  Za pomocą lub na kierownicy wybrać menu AMG. Cyfrowy prędkościomierz Wskaźnik biegów Zalecenie zmiany biegu na wyższy Temperatury oleju silnikowego Temperatury płynu chłodzącego Zalecenie zmian ...

  Funkcje
  Masaż Dostęp funkcji masażu w fotelu kierowcy można uzyskać z poziomu wyświetlacza wielofunkcyjnego. W pojazdach posiadających takie wyposażenie przełącznik 6 umożliwia bezpośredni dostęp do menu "Masaż" na wyświetl ...

  Montaż bezpiecznego fotelika dziecięcego na fotelu przedniego pasażera jest zabroniony.
  Nigdy nie umieszczać fotelików dziecięcych skierowanych do tyłu na siedzeniu przedniego pasażera. W przypadku zadziałania poduszki powietrznej mogłoby dojść do uderzenia bezpiecznego fotelika dziecięcego skierowanego do tyłu i spowod ...

  Categorie