Mercedes-Benz Klasa C: Benzyna (EN 228, E DIN 51626‑1)

Mercedes-Benz Klasa C –> Dane techniczne –> Materiały eksploatacyjne i pojemności –> Paliwo –> Benzyna (EN 228, E DIN 51626‑1)

Jakość paliwa

Pojazdu wyposażonego w silnik benzynowy nie wolno tankować olejem napędowym. Po omyłkowym zatankowaniu niewłaściwego paliwa nie należy włączać zapłonu, w przeciwnym razie paliwo zostanie wpompowane do układu paliwowego. Nawet niewielka ilość niewłaściwego paliwa może powodować uszkodzenie układu paliwowego i silnika. W takiej sytuacji należy powiadomić fachowy serwis i zlecić całkowite opróżnienie układu paliwowego.

 

Należy tankować wyłącznie bezołowiową benzynę Super o liczbie oktanowej co najmniej 95 ROZ/ 85 MOZ, spełniającą wymogi europejskiej normy EN 228 lub E DIN 51626-1.

Paliwo tej specyfikacji może zawierać do 10 % etanolu.

Paliwo, które nie spełnia wymogów europejskiej normy EN 228 lub E DIN 51626-1, może powodować szybsze zużycie oraz uszkodzenia silnika i układu wydechowego.

 

Tankować tylko zalecane paliwo. W przypadku zastosowania innych paliw mogą wystąpić uszkodzenia silnika.

 

Nie należy tankować
 • E85 (benzyna z zawartością etanolu 85 %)
 • E100 (100 % etanolu)
 • M15 (benzyna z zawartością metanolu 15 %)
 • M30 (benzyna z zawartością metanolu 30 %)
 • M85 (benzyna z zawartością metanolu 85 %)
 • M100 (100 % metanolu)
 • benzyny z dodatkami metalicznymi
 • Olej napędowy

Takich paliw nie należy mieszać z paliwem zalecanym do Państwa pojazdu. Nie należy stosować dodatków. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzeń silnika. Wyjątek stanowią dodatki stosowane do usuwania i unikania osadów. Do benzyny mogą być dolewane wyłącznie dodatki zalecane przez Daimler AG, patrz "Dodatki do paliwa". Szczegółowych informacji na ten temat udzielają wszystkie ASO Mercedes-Benz.

Dalsze informacje na temat specyficznych w danych krajach właściwości paliwa znajdują się z reguły na dystrybutorach paliwa. W razie braku oznaczeń na dystrybutorze należy zwrócić się do pracownika stacji benzynowej.

Paliwo E10 zawiera domieszkę 10 % bioetanolu. Państwa pojazd jest dostosowany do paliwa E10. Pojazd można tankować paliwem E10.

 

C 180 BlueEFFICIENCY: Jeśli paliwo o zalecanej jakości jest niedostępne, można przejściowo stosować również bezołowiową benzynę normalną 93 ROZ/83 MOZ.

Wszystkie pozostałe modele: Jeśli paliwo o zalecanej jakości jest niedostępne, można przejściowo stosować również bezołowiową benzynę normalną 91 ROZ/ 82 MOZ. W wyniku tego może dojść do zmniejszenia mocy silnika i zwiększenia zużycia paliwa. Należy unikać jazdy z pełnym obciążeniem silnika.

 

W niektórych krajach benzyna o wystarczająco niskim poziomie siarki może być niedostępna. Może to prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu, szczególnie podczas jazdy na krótkich odcinkach. Zjawisko to zanika po zatankowaniu bezsiarkowego paliwa (zawartość siarki  cor 10 ppm).

Informacje na temat tankowania więcej.

Pojazdy AMG

Należy tankować wyłącznie bezołowiową benzynę super o liczbie oktanowej co najmniej 98 ROZ/ 88 MOZ, spełniającą wymogi europejskiej normy EN 228.

W przeciwnym razie moc silnika może zostać ograniczona, ponadto może dojść do jego uszkodzenia.

 

Jeśli zalecane paliwo nie jest dostępne, można tymczasowo stosować również bezołowiową benzynę Super 95 ROZ/ 85 MOZ. W wyniku tego może dojść do zmniejszenia mocy silnika i zwiększenia zużycia paliwa. Należy koniecznie unikać jazdy z pełnym obciążeniem silnika.

 

Jeśli zalecane paliwo nie jest dostępne, można awaryjnie stosować również bezołowiową benzynę normalną 91 ROZ/ 82,5 MOZ.

Powoduje to jednak znacznie wyższe zużycie paliwa i wyraźne obniżenie mocy silnika. Należy unikać jazdy z pełnym obciążeniem silnika.

Jeśli zachodzi konieczność dłuższego lub stałego eksploatowania pojazdu na benzynie normalnej o liczbie oktanowej 91 ROZ/ 82,5 MOZ lub niższej, należy zwrócić się do fachowego serwisu i zlecić dostosowanie pojazdu do tego paliwa.

 

Paliwo E10 zawiera domieszkę 10 % bioetanolu. Państwa pojazd jest dostosowany do paliwa E10. Pojazd można tankować paliwem E10.

C 350, C 350 4MATIC

Należy tankować wyłącznie bezołowiową, bezsiarkową benzynę super o liczbie oktanowej co najmniej 95 ROZ/ 85 MOZ, spełniającą wymogi europejskiej normy EN 228.

W przeciwnym razie moc silnika może zostać ograniczona, ponadto może dojść do uszkodzenia układu oczyszczania spalin.

 

W niektórych krajach benzyna o wystarczająco niskim poziomie siarki może być niedostępna. Może to prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu, szczególnie podczas jazdy na krótkich odcinkach. Zjawisko to zanika po zatankowaniu bezsiarkowego paliwa (zawartość siarki cor 10 ppm).

Dodatki specjalne

Eksploatacja silnika z dodatkami do paliwa może prowadzić do uszkodzeń silnika. Dlatego nie należy stosować żadnych dodatków do paliwa. Wyjątek stanowią dodatki stosowane do usuwania i unikania osadów. Do benzyny mogą być dolewane wyłącznie dodatki zalecane przez Daimler AG. Przy stosowaniu tych produktów należy przestrzegać wskazówek zamieszczonych na opakowaniu lub w dołączonej instrukcji. Szczegółowych informacji na temat zalecanych dodatków udzielają wszystkie ASO Mercedes-Benz.

Firma Daimler zaleca stosowanie uszlachetnianych paliw markowych.

W niektórych krajach może się zdarzyć, że nie jest dostępne paliwo wystarczającej jakości. W wyniku tego może dochodzić do powstawania nagaru. W takich przypadkach, po konsultacji z ASO Mercedes-Benz, należy zastosować zalecany przez firmę Daimler dodatek czyszczący (nr części A000989254512). Należy przy tym koniecznie przestrzegać podanych na opakowaniu wskazówek i zaleceń dotyczących proporcji mieszania.

  Pojemność zbiornika paliwa

  W zależności od wyposażenia pojemność całkowita zbiornika paliwa może się różnić. ...

  Olej napędowy (EN 590)

  Jakość paliwa OSTRZEŻENIEW przypadku zmieszania oleju napędowego z benzyną temperatura zapłonu mieszanki paliwa jest niższa niż ...

  Zobacz tez:

  Włączenie poduszki powietrznej pasażera z przodu
  Z chwilą usunięcia fotelika dla dziecka z fotela pasażera z przodu należy ponownie włączyć poduszki powietrzne, aby zapewnić pasażerowi podróżującemu z przodu ochronę w razie zderzenia. W celu ponownego włączen ...

  Przekroczenie prędkości regulowanej
  W każdej chwili możliwe jest przekroczenie prędkości regulowanej poprzez wciśnięcie pedału gazu. Po przekroczeniu prędkości zaprogramowana prędkość i paski wyświetlacza zmieniają kolor na czerwony, a zaprogramowana pr& ...

  Przechowywanie stolika zabezpieczającego i zagłówka
  W pojeździe wyposażonym w zestaw TIREFIT można zagłówek umieścić np. w schowku pod podłogą bagażnika więcej lub podłogą przestrzeni bagażowej więcej. Montaż fotelików dziecięcych na poszczególny ...

  Categorie