Hyundai i30: Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu

Hyundai i30 –> Obsługa –> Opony i koła –> Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu

Ciśnienie w oponach (łącznie z kołem zapasowym) powinno być sprawdzone przy zimnym ogumieniu.

"Zimne ogumienie" oznacza, że pojazd był unieruchomiony przez ostatnie trzy godziny lub przejechał w tym czasie nie więcej niż 1,6 km.

Zalecane ciśnienie należy utrzymywać w celu uzyskania maksymalnego komfortu jazdy, doskonałej sterowności i minimalnego zużycia ogumienia.

Zobacz podrozdział "Opony i koła" w rozdziale 9, aby sprawdzić zalecane ciśnienie w ogumieniu.

Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu


Pełna specyfikacja (rozmiary i ciśnienia) znajduje się na naklejce umieszczonej na pojeździe.

OSTRZEŻENIE Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu

Poważny spadek ciśnienia w ogumieniu (70 kPa lub więcej) może prowadzić do wydzielania się znacznych ilości ciepła, powodując rozerwanie opony, rozwarstwienie bieżnika lub inne uszkodzenia będące z kolei przyczyną utraty panowania nad pojazdem i w konsekwencji poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Niebezpieczeństwo wzrasta przy wyższej temperaturze otoczenia lub długotrwałej jeździe z dużą prędkością.

OSTROŻNIE

 • Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu powoduje nadmierne zużycie opony; pogorszenie własności jezdnych i zwiększone zużycie paliwa. Możliwe jest również odkształcenie obręczy. Należy utrzymywać właściwe ciśnienie w ogumieniu.

  Jeżeli opona wymaga częstego uzupełniania powietrza, należy ją sprawdzić w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

 • Efektem zbyt wysokiego ciśnienia w ogumieniu jest gorsza amortyzacja, nadmierne zużycie środka bieżnika i zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia opony przez czynniki zewn.
 • Ciśnienie w ciepłych oponach zwykle przekracza wartość zalecaną dla zimnych opon o 28-41 kPa. Nie wolno wypuszczać powietrza z ciepłych opon celem regulacji ciśnienia. W przeciwnym razie ciśnienie w ogumieniu będzie zbyt niskie.
 • Upewnić się, że założone zostały osłony zaworków. W przypadku braku osłony do korpusu zaworka mogą dostać się zanieczyszczenia lub wilgoć i spowodować nieszczelność. W przypadku braku osłony należy założyć nową najszybciej, jak jest to możliwe.

OSTRZEŻENIE Ciśnienie w ogumieniu

Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu może skrócić czas eksploatacji, negatywnie wpłynąć na własności jezdne i doprowadzić do nagłego uszkodzenia opony. Mogłoby to spowodować utratę panowania nad pojazdem i ewentualne obrażenia.

OSTROŻNIE Ciśnienie w ogumieniu

Zawsze przestrzegać następujących zaleceń:

 • Ciśnienie należy sprawdzać, gdy opony są zimne. (Po co najmniej trzygodzinnym postoju lub przejechaniu maksymalnie 1,6 km po uruchomieniu silnika).
 • Przy sprawdzaniu ciśnienia w oponach należy również sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym.
 • Nigdy nie przeciążać samochodu.

  Zachować ostrożność, aby nie przeciążać bagażnika dachowego, jeżeli stanowi on wyposażenie samochodu.

 • Zużyte, stare opony mogą być przyczyną wypadku. Jeżeli bieżniki opon są mocno zużyte lub opony zostały uszkodzone, należy je wymienić.

  Opony i koła

  Dbałość o ogumienie Ze względu na prawidłową konserwację, bezpieczeństwo i maksymalną oszczędność paliwa należy ...

  Sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu

  Sprawdzać opony raz w miesiącu lub częściej. Sprawdzać również ciśnienie w oponie koła zapasowego. Sprawdzanie Do pomiaró ...

  Zobacz tez:

  Regulacja okna dachowego i rolet przeciwsłonecznych
  Jeśli otwieranie panoramicznego okna dachowego i rolet przeciwsłonecznych następuje skokowo, należy przeprowadzić regulację. Przekręcić kluczyk w stacyjce w położenie 1 lub 2. Nacisnąć przycisk do punktu oporu w kieru ...

  Jazda w niebezpiecznych warunkach
  W przypadku wystąpienia niebezpiecznych warunków jazdy, takich jak woda, śnieg, lód, piasek itp., należy przestrzegać poniższych zaleceń: Jechać ostrożnie i uwzględniać wydłużoną drogę hamowania. Unikać ...

  Wskaźniki i elementy obsługi
    Funkcja 1 Poziom paliwa 2 Temperatury płynu chłodzącego 3 Prędkościomierz z segmentami 4 Wyświetlacz wielofunkcyjny 5 Obrotomierz 6 Podświetlenie wskaźników ...

  Categorie