Hyundai i30: Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu

Hyundai i30 –> Obsługa –> Opony i koła –> Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu

Ciśnienie w oponach (łącznie z kołem zapasowym) powinno być sprawdzone przy zimnym ogumieniu.

"Zimne ogumienie" oznacza, że pojazd był unieruchomiony przez ostatnie trzy godziny lub przejechał w tym czasie nie więcej niż 1,6 km.

Zalecane ciśnienie należy utrzymywać w celu uzyskania maksymalnego komfortu jazdy, doskonałej sterowności i minimalnego zużycia ogumienia.

Zobacz podrozdział "Opony i koła" w rozdziale 9, aby sprawdzić zalecane ciśnienie w ogumieniu.

Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu


Pełna specyfikacja (rozmiary i ciśnienia) znajduje się na naklejce umieszczonej na pojeździe.

OSTRZEŻENIE Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu

Poważny spadek ciśnienia w ogumieniu (70 kPa lub więcej) może prowadzić do wydzielania się znacznych ilości ciepła, powodując rozerwanie opony, rozwarstwienie bieżnika lub inne uszkodzenia będące z kolei przyczyną utraty panowania nad pojazdem i w konsekwencji poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Niebezpieczeństwo wzrasta przy wyższej temperaturze otoczenia lub długotrwałej jeździe z dużą prędkością.

OSTROŻNIE

 • Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu powoduje nadmierne zużycie opony; pogorszenie własności jezdnych i zwiększone zużycie paliwa. Możliwe jest również odkształcenie obręczy. Należy utrzymywać właściwe ciśnienie w ogumieniu.

  Jeżeli opona wymaga częstego uzupełniania powietrza, należy ją sprawdzić w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

 • Efektem zbyt wysokiego ciśnienia w ogumieniu jest gorsza amortyzacja, nadmierne zużycie środka bieżnika i zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia opony przez czynniki zewn.
 • Ciśnienie w ciepłych oponach zwykle przekracza wartość zalecaną dla zimnych opon o 28-41 kPa. Nie wolno wypuszczać powietrza z ciepłych opon celem regulacji ciśnienia. W przeciwnym razie ciśnienie w ogumieniu będzie zbyt niskie.
 • Upewnić się, że założone zostały osłony zaworków. W przypadku braku osłony do korpusu zaworka mogą dostać się zanieczyszczenia lub wilgoć i spowodować nieszczelność. W przypadku braku osłony należy założyć nową najszybciej, jak jest to możliwe.

OSTRZEŻENIE Ciśnienie w ogumieniu

Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu może skrócić czas eksploatacji, negatywnie wpłynąć na własności jezdne i doprowadzić do nagłego uszkodzenia opony. Mogłoby to spowodować utratę panowania nad pojazdem i ewentualne obrażenia.

OSTROŻNIE Ciśnienie w ogumieniu

Zawsze przestrzegać następujących zaleceń:

 • Ciśnienie należy sprawdzać, gdy opony są zimne. (Po co najmniej trzygodzinnym postoju lub przejechaniu maksymalnie 1,6 km po uruchomieniu silnika).
 • Przy sprawdzaniu ciśnienia w oponach należy również sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym.
 • Nigdy nie przeciążać samochodu.

  Zachować ostrożność, aby nie przeciążać bagażnika dachowego, jeżeli stanowi on wyposażenie samochodu.

 • Zużyte, stare opony mogą być przyczyną wypadku. Jeżeli bieżniki opon są mocno zużyte lub opony zostały uszkodzone, należy je wymienić.

  Opony i koła

  Dbałość o ogumienie Ze względu na prawidłową konserwację, bezpieczeństwo i maksymalną oszczędność paliwa należy ...

  Sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu

  Sprawdzać opony raz w miesiącu lub częściej. Sprawdzać również ciśnienie w oponie koła zapasowego. Sprawdzanie Do pomiaró ...

  Zobacz tez:

  Zewnętrzne lusterko wsteczne
  Przed podjęciem jazdy należy upewnić się, czy kąt lusterka jest prawidłowo ustawiony. Samochód Hyundai wyposażony jest zarówno w lewe, jak i prawe zewnętrzne lusterko wsteczne. Lusterka można ustawiać zdalnie za pomocą zda ...

  Zabezpieczanie zamków przed zamarznięciem
  Aby zapobiec zamarzaniu zamków, w ich otwory należy wprowadzić atestowany płyn odmrażający lub glicerynę. Jeżeli zamek jest oblodzony, należy polać go atestowanym płynem odmrażającym, aby usunąć lód. Jeżeli ...

  Elementy wyposażenia bagażnika
  Schowek pod wykładziną Aby uzyskać dostęp do schowka, podnieść wykładzinę bagażnika 1 za pomocą wypustu 2. Ruchoma osłona płyty podłogowej (wersja kombi) Składa się z dwóch niezależnych częś ...

  Categorie