Hyundai i30: Wskazówki dotyczące prawidłowego prowadzenia pojazdu

Hyundai i30 –> Jazda samochodem Hyundai –> Automatyczna skrzynia biegów –> Wskazówki dotyczące prawidłowego prowadzenia pojazdu
 • Nigdy nie wolno przełączać drążka selektora z P (parkowanie) lub N (neutralny) w inne położenie przy wciśniętym pedale przyspieszenia.
 • Nigdy nie ustawiać drążka selektora w położeniu P, gdy pojazd jest w ruchu
 • Przed podjęciem próby ustawienia drążka selektora w położenie R (bieg wsteczny) lub D (jazda do przodu) należy upewnić się, że samochód całkowicie się zatrzymał.
 • Nigdy nie wolno wyłączać biegu i jechać z pochyłości "na luzie". Może to być bardzo niebezpieczne.

  Zawsze należy pozostawiać włączony bieg.

 • Nie nadużywać hamulców. Może to spowodować ich przegrzanie i uszkodzenie. Przy długim zjeździe ze wzniesienia zamiast wciskania hamulców należy zmniejszyć prędkość i zredukować bieg. Nastąpi wtedy hamowanie silnikiem, co pozwoli na zmniejszenie prędkości samochodu.
 • Przed zmianą biegu na niższy należy zmniejszyć prędkość. W przeciwnym przypadku niższy bieg nie zostanie włączony.
 • Zawsze używać hamulca postojowego. W celu zapobieżenia toczeniu się samochodu nie wolno polegać jedynie na ustawieniu drążka selektora w położeniu P (parkowanie).
 • Zachować szczególną ostrożność podczas jazdy po śliskich nawierzchniach. Dotyczy to zwłaszcza hamowania, przyspieszania i zmiany biegów. Na śliskiej nawierzchni gwałtowna zmiana prędkości może spowodować utratę  przyczepności kół i panowania nad pojazdem.
 • Optymalne osiągi i zużycie paliwa uzyskuje się przy płynnym wciskaniu i zwalnianiu pedału przyspieszenia.

OSTRZEŻENIE

 • Zawsze zapinać pasy! W razie kolizji niekorzystający z pasów bezpieczeństwa użytkownik pojazdu jest znacznie bardziej narażony na poważne zranienie lub śmierć niż osoba w prawidłowo zapiętych pasach
 • Unikać dużej szybkości podczas pokonywania zakrętów lub zawracania.
 • Nie wykonywać szybkich ruchów kierownicą, takich jak nagłe zmiany pasa ruchu lub ostre skręty.
 • Ryzyko przewrócenia się pojazdu znacznie wzrasta, jeżeli utrata panowania nad pojazdem nastąpiła przy dużej prędkości pojazdu.
 • Utrata panowania nad pojazdem często zdarza się, gdy co najmniej dwa koła zjadą z drogi i kierowca gwałtownym ruchem próbuje na nią powrócić.
 • W sytuacji gdy pojazd opuści jezdnię, nie wolno gwałtownie reagować kierownicą.

  Zamiast tego przed powrotem na jezdnię należy zmniejszyć prędkość.

Nigdy nie należy przekraczać dozwolonych prędkości jazdy.

OSTRZEŻENIE

W przypadku ugrzęźnięcia pojazdu w śniegu, błocie, piasku itp. w celu oswobodzenia pojazdu można podjąć próbę rozkołysania pojazdu, ruszając naprzemiennie do przodu i do tyłu. Nie wolno stosować tego sposobu, jeżeli w pobliżu pojazdu znajdują się ludzie lub obiekty. Przy tej operacji pojazd po oswobodzeniu może gwałtownie ruszyć do przodu, powodując obrażenia znajdujących się w pobliżu ludzi lub uszkodzenie obiektów.

Ruszanie pod strome wzniesienie

Aby ruszyć pod strome wzniesienie, należy nacisnąć pedał hamulca i przesunąć drążek selektora w położenie D (jazda do przodu). Wybrać odpowiedni zakres w zależności od obciążenia pojazdu i pochyłości, a następnie zwolnić hamulec postojowy.

Podczas zwalniania hamulca postojowego stopniowo naciskać pedał przyspieszenia.

  Blokada drążka selektora (opcja)

  Ze względów bezpieczeństwa automatyczna skrzynia biegów wyposażona jest w blokadę drążka selektora, uniemożliwiającą wy ...

  Układ hamulcowy

  ...

  Zobacz tez:

  Specjalne prace serwisowe
  Zalecany okres międzyprzeglądowy jest dostosowany do eksploatacji pojazdu w normalnych warunkach. W przypadku eksploatacji w trudnych warunkach lub zwiększonego obciążenia pojazdu prace serwisowe muszą być wykonywane częściej, np. w przypadku ...

  Warto wiedzieć
  Niniejsza instrukcja obsługi opisuje wszystkie modele, elementy wyposażenia seryjnego i dodatkowego Państwa pojazdu, które były dostępne w chwili zakończenia redakcji tej instrukcji. W wersjach produkowanych na rynki poszczególnych kraj& ...

  Włączanie hamulca postojowego
  Aby włączyć hamulec postojowy, należy wcisnąć pedał hamulca zasadniczego, a następnie, bez wciskania przycisku zwalniającego, pociągnąć do oporu dźwignię hamulca postojowego. W przypadku parkowania na pochyłości ...

  Categorie