Hyundai i30: Wskazówki dotyczące prawidłowego prowadzenia pojazdu

Hyundai i30 –> Jazda samochodem Hyundai –> Automatyczna skrzynia biegów –> Wskazówki dotyczące prawidłowego prowadzenia pojazdu
 • Nigdy nie wolno przełączać drążka selektora z P (parkowanie) lub N (neutralny) w inne położenie przy wciśniętym pedale przyspieszenia.
 • Nigdy nie ustawiać drążka selektora w położeniu P, gdy pojazd jest w ruchu
 • Przed podjęciem próby ustawienia drążka selektora w położenie R (bieg wsteczny) lub D (jazda do przodu) należy upewnić się, że samochód całkowicie się zatrzymał.
 • Nigdy nie wolno wyłączać biegu i jechać z pochyłości "na luzie". Może to być bardzo niebezpieczne.

  Zawsze należy pozostawiać włączony bieg.

 • Nie nadużywać hamulców. Może to spowodować ich przegrzanie i uszkodzenie. Przy długim zjeździe ze wzniesienia zamiast wciskania hamulców należy zmniejszyć prędkość i zredukować bieg. Nastąpi wtedy hamowanie silnikiem, co pozwoli na zmniejszenie prędkości samochodu.
 • Przed zmianą biegu na niższy należy zmniejszyć prędkość. W przeciwnym przypadku niższy bieg nie zostanie włączony.
 • Zawsze używać hamulca postojowego. W celu zapobieżenia toczeniu się samochodu nie wolno polegać jedynie na ustawieniu drążka selektora w położeniu P (parkowanie).
 • Zachować szczególną ostrożność podczas jazdy po śliskich nawierzchniach. Dotyczy to zwłaszcza hamowania, przyspieszania i zmiany biegów. Na śliskiej nawierzchni gwałtowna zmiana prędkości może spowodować utratę  przyczepności kół i panowania nad pojazdem.
 • Optymalne osiągi i zużycie paliwa uzyskuje się przy płynnym wciskaniu i zwalnianiu pedału przyspieszenia.

OSTRZEŻENIE

 • Zawsze zapinać pasy! W razie kolizji niekorzystający z pasów bezpieczeństwa użytkownik pojazdu jest znacznie bardziej narażony na poważne zranienie lub śmierć niż osoba w prawidłowo zapiętych pasach
 • Unikać dużej szybkości podczas pokonywania zakrętów lub zawracania.
 • Nie wykonywać szybkich ruchów kierownicą, takich jak nagłe zmiany pasa ruchu lub ostre skręty.
 • Ryzyko przewrócenia się pojazdu znacznie wzrasta, jeżeli utrata panowania nad pojazdem nastąpiła przy dużej prędkości pojazdu.
 • Utrata panowania nad pojazdem często zdarza się, gdy co najmniej dwa koła zjadą z drogi i kierowca gwałtownym ruchem próbuje na nią powrócić.
 • W sytuacji gdy pojazd opuści jezdnię, nie wolno gwałtownie reagować kierownicą.

  Zamiast tego przed powrotem na jezdnię należy zmniejszyć prędkość.

Nigdy nie należy przekraczać dozwolonych prędkości jazdy.

OSTRZEŻENIE

W przypadku ugrzęźnięcia pojazdu w śniegu, błocie, piasku itp. w celu oswobodzenia pojazdu można podjąć próbę rozkołysania pojazdu, ruszając naprzemiennie do przodu i do tyłu. Nie wolno stosować tego sposobu, jeżeli w pobliżu pojazdu znajdują się ludzie lub obiekty. Przy tej operacji pojazd po oswobodzeniu może gwałtownie ruszyć do przodu, powodując obrażenia znajdujących się w pobliżu ludzi lub uszkodzenie obiektów.

Ruszanie pod strome wzniesienie

Aby ruszyć pod strome wzniesienie, należy nacisnąć pedał hamulca i przesunąć drążek selektora w położenie D (jazda do przodu). Wybrać odpowiedni zakres w zależności od obciążenia pojazdu i pochyłości, a następnie zwolnić hamulec postojowy.

Podczas zwalniania hamulca postojowego stopniowo naciskać pedał przyspieszenia.

  Blokada drążka selektora (opcja)

  Ze względów bezpieczeństwa automatyczna skrzynia biegów wyposażona jest w blokadę drążka selektora, uniemożliwiającą wy ...

  Układ hamulcowy

  ...

  Zobacz tez:

  Rady dotyczące jazdy, ECO jazda
  Zachowanie na drodze  Zamiast rozgrzewać silnik na postoju lepiej jechać samochodem, nie obciążając go zbytnio do momentu, aż silnik osiągnie właściwą temperaturę.  Szybka jazda drogo kosztuje.  Dynamiczna jazda ...

  Włącznik świateł
  Obsługa Lewe światło parkingowe Prawe światło parkingowe Światła postojowe, oświetlenie tablicy rejestracyjnej i podświetlenie zestawu wskaźników Automatyczne światła drogowe stero ...

  Zabezpieczanie pojazdu przed stoczeniem się
  Jeśli pojazd jest wyposażony w klin do podkładania pod koła, znajduje się on w zestawie narzędzi do wymiany koła więcej. Składany klin pod koła służy do dodatkowego zabezpieczenia pojazdu przed stoczeniem, np. podczas wymiany ko&# ...

  Categorie