Hyundai i30: Lampki ostrzegawcze i kontrolne

Hyundai i30 –> Cechy samochodu Hyundai –> Zestaw wskaźników –> Lampki ostrzegawcze i kontrolne

Wszystkie lampki ostrzegawcze sprawdzane są przez obrócenie kluczyka zapłonu w położenie ON (bez uruchamiania silnika). Jeżeli którakolwiek z lampek nie zapali się, należy ją sprawdzić w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Po uruchomieniu silnika sprawdzić, czy wszystkie lampki ostrzegawcze zgasły. Jeżeli którakolwiek z nich nadal jest zapalona, sygnalizuje to sytuację wymagającą zainteresowania kierowcy. Po zwolnieniu hamulcs postojowego lampka ostrzegawcza układu hamulcowego powinna zgasnąć.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa powinna pozos:ać zapalona w przypadku niskiego poziomu paliwa w zbiorniku.

Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (opcja)

Lampka ta zapala się na ok. 6s
przy każdym obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON.

Lampka zapala się również w przypadku, gdy system SRS nie działa prawidłowo. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych nie zapali się lub pozostaje zapalona po upływie 6s od przekręcenia kluczyka w stacyjce zapłonowej w położenie ON lub po uruchomieniu silnika, a także gdy zapali się podczas jazdy, należy sprawdzić system poduszek powietrznych SRS w autoryzowanej stacji obsługi Hyundai.

Lampka kontrolna wyłączonej przedniej poduszki powietrznej pasażera (opcja)

Lampka kontrolna wyłączonej
przedniej poduszki powietrznej pasażera zapala się na ok. 4s po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON.

Lampka kontrolna wyłączenia przedniej poduszki powietrznej pasażera zapala się również, gdy wyłącznik poduszki przedniego pasażera ustawiany jest w położeniu OFF, i gaśnie, gdy wyłącznik ten ustawiany jest w położeniu ON.

OSTROŻNIE

Jeżeli nastąpi usterka wyłącznika poduszki powietrznej pasażera, lampka kontrolna wyłączenia poduszki powietrznej przedniego pasażera nie zapali się, lecz w przypadku czołowego zderzenia poduszka ta zadziała i wypełni się gazem, nawet jeżeli wyłącznik poduszki bezpieczeństwa przedniego pasażera ustawiony jest w położeniu OFF.

Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie sprawdzić wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, system napinaczy pasów bezpieczeństwa oraz układ poduszek powietrznych SRS w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka ostrzegawcza przeciwblokującego układu hamulcowego (ABS) (opcja)

Lampka ta zapala się po obróceniu
kluczyka zapłonu w położenie ON i gaśnie przed upływem około 3s, jeżeli układ działa normalnie.

Jeżeli lampka ostrzegawcza układu ABS pozostanie zapalona, zapali się podczas jazdy lub nie zapali się po przekręceniu kluczyka zapłonu w położenie ON, oznacza to usterkę układu ABS.

Jeżeli to nastąp. należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Układ hamulcowy będzie nadal działał, lecz bez wspomagania ABS.

Lampka ostrzegawcza systemu elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD)

Jeżeli podczas jazdy jednocześnie
zapalą się dwie lampki ostrzegawcze, może to oznaczać wystąpienie usterki układów ABS i EBD.

Układ ABS i konwencjonalny układ hamulcowy mogą nie działać normalnie. Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

OSTRZEŻENIE

Jeżeli lampka kontrolna układu ABS i lampka ostrzegawcza układu hamulcowego zapalą się i pozostaną zapalone, układ hamulcowy samochodu nie będzie działał normalnie. W związku z tym może dojść do niespodziewanej i niebezpiecznej sytuacji podczas nagłego hamowania. W takim przypadku unikać szybkiej jazdy i nagłego hamowania. Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI

Lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa

Typ A


Lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa miga przez ok. 6s po każdym obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON - bez względu, czy pasy są zapięte, czy leż nie.

Przypomina w ten sposób kierowcy o zapięciu pasów. Jeżeli pas nie zostanie zapięty po włączeniu zapłonu, lampka ponownie miga przez ok. 6s (opcja).

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy nie jest zapięty po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON lub został rozpięty po włączeniu zapłonu, na ok. 6 s włącza się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Jeżeli w tym czasie pas zostanie zapięty, sygnał dźwiękowy natychmiast się wyłączy (opcja)

TypB

Lampki ostrzegawcze niezapiętych pasów bezpieczeństwa kierowcy i przedniego pasażera zapalają się na około 6s po każdym obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON bez względu na to, czy pasy są zapięte czy też nie.

Przypominają w ten sposób kierowcy i przedniemu pasażerowi o obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa.

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy lub przedniego pasażera jest niezapięty po obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON lub pas bezpieczeństwa został odpięty po włączeniu zapłonu, odpowiednia lampka ostrzegawcza zapali się lub zacznie migać, dopóki pas nie zostanie zapięty.

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy lub przedniego pasażera nie jest zapięty po obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON i samochód jedzie z prędkością powyżej 20km/h, na około 100s włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy niezapiętych pasów bezpieczeństwa.

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy lub przedniego pasażera zostanie rozpięty po włączeniu zapłonu i samochód jedzie z prędkością powyżej 20km/h, na około 100s włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy niezapiętych pasów bezpieczeństwa.

Po upływie 100s, gdy pas bezpieczeństwa zostanie zapięty i ponownie odpięty, powtórnie włączy się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Lampka kontrolna kierunkowskazów

Zielone strzałki migające w
zespole wskaźników informują o włączeniu kierunkowskazów po odpowiedniej stronie pojazdu. Jeżeli strzałki świecą w sposób ciągły, migają szybciej niż zwykle lub nie świecą się wcale, wskazuje to na usterkę układu kierunkowskazów. Usterkę należy naprawić w stacji obsługi.

Lampki kontrolne migają również po włączeniu świateł awaryjnych.

Lampka kontrolna świateł drogowych

Lampka zapala się, gdy włączone
sąL światła drogowe lub gdy dźwignia włącznika kierunkowskazów zostaje pociągnięta w położenie "sygnał świetlny".

Lampka kontrolna świateł mijania

Lampka zapala się, gdy włączone
są reflektory pojazdu.

Lampka kontrolna przednich świateł przeciwmgłowych (opcja)

Lampka ta zapala się, gdy
przednie światła przeciwmgłowe są WŁĄCZONE.

Lampka kontrolna tylnego światła przeciwmgłowego (opcja)

Lampka ta zapala się, gdy tylne
światło przeciwmgłowe jest WŁĄCZONE.

Lampka kontrolna świateł pozycyjnych (opcja)

Lampka ta zapala się, gdy światła
pozycyjne są włączone.

Lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju silnikowego

Sygnalizuje niskie ciśnienie
oleju silnikowego.

Jeżeli lampka ostrzegawcza zapala się podczas jazdy, należy:

1. Bezpiecznie zjechać na pobocze i zatrzymać pojazd.

2. Przy wyłączonym silniku sprawdzić poziom oleju silnikowego. Jeżeli poziom jest ztyrt niski, dolać oleju stosownie do potrzeb.

Jeżeli lampka ostrzegawcza pali się nadal po dolaniu oleju lub brak jest możliwości dolania oleju, należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi HYUNDAI.

OSTROŻNIE

Jeżeli silnik nie zostanie wyłączony natychmiast po zapaleniu się lampki ostrzegawczej ciśnienia oleju silnikowego, może dojść do jego poważnego uszkodzenia.

OSTROŻNIE

Jeżeli lampka ostrzegawcza pali się podczas pracy silnika, może dojść do poważnego uszkodzenia silnika. Lampka ostrzegawcza zapala się zawsze, gdy ciśnienie oleju jest niewystarczające. W normalnych warunkach pracy powinna zapalić się po włączeniu zapłonu i zgasnąć po uruchomieniu silnika. Jeżeli lampka ostrzegawcza pali się podczas pracy silnika, oznacza to poważną awarię.

Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie bezpiecznie zatrzymać samochód, wyłączyć silnik I sprawdzić poziom oleju. Jeżeli poziom oleju jest zbyt niski, należy uzupełnić olej do właściwego poziomu i ponownie uruchomić silnik. Jeżeli lampka przy uruchomionym silniku pali się nadal, należy natychmiast wyłączyć silnik. W każdym przypadku, gdy przy uruchomionym silniku pali się lampka, należy sprawdzić silnik w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI przed ponownym podjęciem jazdy.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu oleju silnikowego (silnik wysokoprężny 1,6 L, opcja)

Lampka ostrzegawcza poziomu oleju
sygnalizuje konieczność sprawdzenia poziomu oleju.

Jeśli lampka ostrzegawcza świeci się, to należy jak najszybciej sprawdzić poziom oleju silnikowego i jeśli trzeba dolać oleju.

Należy powoli dolać zalecany olej do wlewu oleju.

(Objętość dolewki oleju: około 0,6-1,0 /) Używać wyłącznie zalecanego oleju silnikowego.

(Zobacz: "Zalecane środki smarne i objętości" w rozdziale 9).

Nie należy nalewać zbyt dużo oleju silnikowego (poziom nie może być powyżej znacznika F na prętowym wskaźniku oleju).

UWAGA

 • Po przejechaniu około 50 km po dolaniu oleju silnikowego lampka ostrzegawcza zgaśnie.
 • Trzykrotne przełączenie zapłonu w 10-sckundowym cyklu włączony-wyłączony spowoduje natychmiastowe wyłączenie lampki ostrzegawczej. Jeśli jednak lampka ostrzegawcza zostanie wyłączona bez dolewania oleju, to po przejechaniu około 50 km lampka zapali się ponownie.

OSTROŻNIE

Jeżeli lampka świeci się w sposób ciągły po uzupełnieniu oleju silnikowego i przejechaniu około 50 km, należy skierować pojazd do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI ceiem sprawdzenia układu.

Nawet jeżeli lampka nie zapala się po uruchomieniu silnika, należy okresowo sprawdzać poziom oleju i w razie potrzeby go uzupełniać.

Lampka ostrzegawcza temperatury płynu chłodzącego silnik (opcja)

Lampka ostrzegawcza temperatury płynu chłodzącego silnik (opcja)


Wskazuje temperaturę cieczy chłodzącej silnik, gdy zapłon jest włączony.

Lampka ostrzegawcza zapala się, gdy temperatura płynu chłodzącego silnika przekroczy 120C, gaśnie zaś, gdy temperatura płynu chłodzącego silnika spadnie poniżej 115C.

Nie wolno kontynuować jazdy samochodem z przegrzanym silnikiem. Jeśli silnik pojazdu przegrzewa się, należy poszukać tematu "Przegrzanie" w rozdziale 6.

UWAGA

Zapalenie się lampki ostrzegawczej temperatury silnika wskazuje przegrzanie, które może spowodować uszkodzenie silnika.

Lampka ostrzegawcza hamulca postojowego i niskiego poziomu płynu hamulcowego


Lampka ostrzegawcza hamulca postojowego

Zapala się po włączeniu hamulca postojowego przy kluczyku zapłonu w położeniu START lub ON. Lampka ostrzegawcza powinna zgasnąć po zwolnieniu hamulca postojowego.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu hamulcowego

Jeżeli lampka ostrzegawcza pozostaje zapalona, może to sygnalizować niski poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku.

Jeżeli lampka ostrzegawcza pozostaje zapalona, należy:

1. Dojechać w najbliższe bezpieczne miejsce i zatrzymać pojazd.

2. Przy wyłączonym silniku niezwłocznie sprawdzić poziom płynu hamulcowego i dolać go stosownie do potrzeb. Następnie sprawdzić szczelność wszystkich elementów układu hamulcowego.

3. Jeżeli zostanie wykryta nieszczelność, lampka ostrzegawcza pali się nadal lub hamulce nie działają prawidłowo, jazda samochodem jest niedozwolona. Odholować pojazd do autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI celem sprawdzenia układu hamulcowego i wykonania stosownych napraw.

Samochód Hyundai wyposażony jest w dwuobwodowy (krzyżów/) układ hamulcowy. Oznacza to, że jeżeli jeden z obwodów ulegnie uszkodzeniu, drugi działa i nadal hamowane są dwa koła.

W przypadku działania tylko jednego z dwóch obwodów wydłuża się skok pedału hamulca i aby zatrzymać poazd, należy zwiększyć nacisk wywierany na pedał hamulca. Ponadto przy działającej połowie układu hamulcowego wydłuża się droga hamowania. Jeżeli awaria hamulców nastąpi w czasie jazdy, należy zastosować hamowanie silnikiem, włączając kolejno coraz niższe biegi, i bezpiecznie zatrzymać pojazd.

Aby sprawdzić żarówkę, należy zwrócić uwagę, czy po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON zapali się lampka ostrzegawcza hamulca postojowego i niskiego poziomu płynu hamulcowego.

OSTRZEŻENIE

Jazda samochodem z zapaloną lampką ostrzegawczą jest niebezpieczna. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu hamulcowego pozostaje zapalona, należy niezwłocznie sprawdzić i naprawić hamulce w autor, stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia w ogumieniu (opcja)


Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia w poszczególnych oponach (opcja)


Lampki ostrzegawcze niskiego ciśnienia w ogumieniu i w poszczególnych oponach zapalają na 3s po obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON.

Jeżeli lampki ostrzegawcze nie zapalają się lub palą się po upływie 3s od włączenia zapłonu, system monitorowania ciśnienia w ogumieniu nie działa prawidłowo. Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Te lampki ostrzegawcze zapalą się również w przypadku, gdy w jednej lub kilku oponach panuje zbyt niskie ciśnienie. Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia w poszczególnych oponach wskaże, wktórej oponie panuje niskie ciśnienie przez podświetlenie odpowiedniego koła na symbolu samochodu. Należy zatrzymać pojazd i sprawdzić ogumienie najszybciej, jak jest to możliwe. Jeżeli lampki ostrzegawcze zapalą się podczas jazdy, należy niezwłocznie zmniejszyć prędkość i zatrzymać pojazd.

Unikać nagłego hamowania i nagłych obrotów koła kierownicy. Doprowadzić ciśnienie w ogumieniu do prawidłowej wartości zgodnie z danymi na tabliczce informacyjnej.

OSTRZEŻENIE Niskie ciśnienie w ogumieniu

Znacznie niższe od normalnego ciśnienie w ogumieniu powoduje niestabilną jazdę samochodu i może przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem i wydłużenia drogi hamowania.

Dalsza jazda przy niskim ciśnieniu w oponach spowoduje przegrzanie i uszkodzenie ogumienia.

Lampka kontrolna systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS) (opcja)

Lampka kontrolna układu TPMS
zapala się na 3s po przekręceniu kluczyka w stacyjce w położenie ON. Jeżeli lampka kontrolna nie zapala się lub pali się po upływie 3s od włączenia zapłonu, system monitorowania ciśnienia w ogumieniu nie działa prawidłowo. Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka kontrolna TPMS zapala się i pozostaje zapalona, gdy występuje usterka systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu.

Jeżeli to nastąpi, ciśnienie w ogumieniu może nie być monitorowane. W takim przypadku należy niezwłocznie sprawdzić system w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

OSTRZEŻENIE Bezpieczne zatrzymywanie samochodu

 • TPMS nie może ostrzec kierowcy przed poważnym i nagłym uszkodzeniu opony spowodowanym przez czynniki zewnętrzne.
 • W razie wyczucia niestabilności pojazdu, należy niezwłocznie zdjąć stopę z pedału przyspieszenia, stopniowo włączać hamulce z niewielką siłą i wolno skierować się do bezpiecznego miejsca na poboczu

Wskaźnik ustawienia dźwigni selektora automatycznej skrzyni biegów (opcja)


Automatyczna skrzynia biegów

Wskaźnik wyświetla tryb jazdy wybrany przez dźwignię selektora automatycznej skrzyni biegów.

Wskaźnik zalecanego biegu manualnej skrzyni biegów (opcja)


Wskaźnik pokazuje zalecany bieg, zapewniający oszczędzanie paliwa.

Na przykład:

: Pokazuje, że zalecana jest
zmiana na 3. bieg (gdy drążek zmiany biegów jest w położeniu 2. lub 1. biegu).

Pokazuje, że zalecana jest
redukcja na 3. bieg (gdy drążek zmiany biegów jest w położeniu 4. lub 5. biegu).

Lampka ostrzegawcza ładowania akumulatora


Sygnalizuje wadliwe działanie alternatora lub układu ładowania akumulatora.

Jeżeli lampka ostrzegawcza zapala się podczas jazdy samochodu:

1. Dojechać w najbliższe bezpieczne miejsce.

2. Przy wyłączonym silniku sprawdzić, czy pasek napędu alternatora nie jest luźny lub uszkodzony.

3. Jeżeli pasek napięty jest prawidłowo, usterka występuje w układzie ładowania akumulatora.

Niezwłocznie skierować pojazd do autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI celem usunięcia usterki.

Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi bocznych (opcja)


Przy kluczyku zapłonu w dowolnym położeniu lampka ostrzegawcza zapala się, gdy drzwi nie są bezpiecznie zamknięte.

Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi bagażnika (opcja)


Przy kluczyku zapłonu w dowolnym położeniu lampka ostrzegawcza zapala się, gdy drzwi bagażnika nie są bezpiecznie zamknięte.

Lampka kontrolna otwarcia drzwi i bagażnika (opcja)


Ta lampka kontrolna zapala się, jeżeli drzwi nie zostaną prawidłowo zamknięte.

Wskaźnik informuje, które drzwi są otwarte.

Lampka kontrolna immobilizera (opcja)


Zapala się po włożeniu kluczyka zapłonu z immobilizerem i przekręceniu go w położenie ON celem uruchomienia silnika.

W tym czasie można uruchomić silnik. Lampka gaśnie po uruchomieniu silnika.

Jeżeli lampka miga przy kluczyku zapłonu znajdującym się w położeniu ON przed uruchomieniem silnika, należy sprawdzić system w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa


Sygnalizuje, że poziom paliwa zbliża się do dna zbiornika. Gdy się zapali, należy jak najszybciej uzupełnić paliwo w zbiorniku. Jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą niskiego poziomu paliwa lub ze wskazaniem poniżej O/E na wskaźniku poziomu paliwa może spowodować wypadanie zapłonów w silniku i uszkodzenie katalizatora.

Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu do spryskiwaczy (opcja)


Ta lampka ostrzegawcza sygnalizuje, że zbiornik płynu do spryskiwaczy jest prawie pusty. Należy niezwłocznie uzupełnić płyn.

Lampka kontrolna sygnalizacji usterek układu sterowania wtryskiem paliwa (MIL)


Jest częścią systemu sterowania silnikiem, który monitoruje różne elementy układu ograniczania emisji spalin. Jeżeli lampka ta zapala się podczas jazdy, sygnalizuje wykrycie potencjalnej usterki w układzie ograniczania emisji spalin.

Zapali się również po przekręceniu kluczyka zapłonu w położenie ON i zgaśnie kilka s po uruchomieniu silnika. Jeżeli lampka zapali się podczas jazdy lub nie zapali się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położenie ON, należy udać się do najbliższej autor, stacji obsługi HYUNDAI w celu sprawdzenia systemu.

Pojazd jest wprawdzie zdolny do kontynuowania jazdy, lecz należy niezwłocznie sprawdzić system w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

OSTROŻNIE

 • Dłuższa jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą systemu kontroli emisji spalin może spowodować uszkodzenia układu kontroli emisji spalin, co może wpłynąć na prowadzenie pojazdu i/lub zużycie paliwa.
 • Jeżeli zapali się lampka ostrzegawcza systemu kontroli emisji spalin, może to oznaczać uszkodzenie katalizatora, co z kolei prowadzi do utraty mocy silnika.

  Należy niezwłocznie sprawdzić układ sterowania silnikiem w autor, stacji obsługi HYUNDAI.

OSTROŻNIE Silnik wysokoprężny (opcja)

Jeżeli miga lampka kontrolna sygnalizacji usterek układu sterowania wtryskiem paliwa, należy sprawdzić filtr cząstek stałych w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI (przed przejechaniem następnych 50 km).

OSTROŻNIE Silnik wysokoprężny

Miganie lampki kontrolnej sygnalizacji usterek może ustać po zwiększeniu prędkości do ponad 60 km/h lub jeździe przez pewien czas na biegu wyższym niż drugi przy prędkości obrotowej silnika 1500- 2000obr./min (przez około 25 minut).

Jeżeli mimo przeprowadzenia tej procedury lampka kontrolna sygnalizacji usterek miga nadal, należy kierować pojazd do autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI w celu sprawdzenia systemu DPF.

Kontynuowanie przez dłuższy czas jazdy przy migającej lampce kontrolnej sygnalizacji usterek może spowodować uszkodzenie systemu DPF / wzrost zużycia paliwa.

Lampka kontrolna systemu AUTO STOP (opcja)


Ta lampka kontrolna zapala się po włączeniu trybu wyłączania siln ka na biegu jałowym systemu ISG (Idle Stop and Go - wyłączanie i uruchamianie silnika na biegu jałowym).

Po rozpoczęciu automatycznego uruchamiania silnika lampka "AUTO STOP" w zestawie wskaźników miga przez 5s.

Więcej informacji można znaleźć w rozdziale 5 "System ISG (Idle Stop and Go - wyłączanie i uruchamianie silnika na biegu jałowym)".

UWAGA

Po automatVy czn4y m uruchomieniu silnika przez system ISG niektóre lampki ostrzegawcze "(ABS, ESP, ESP OFF lub lampka ostrzegawcza hamulca postojowego) mogą się na kilka s zapalić. Powodem tego jest niskie napięcie akumulatora. Nie oznacza to wadliwego działania systemu.

Lampka kontrolna elektronicznego programu stabilizacji toru jazdy (ESP) (opcja)


Zapala się po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON. Powinna zgasnąć po ok. 3s. Gdy ESP jest włączony, monitoruje warunki jazdy. Lampka nie pali się w normalnych warunkach jazdy. Przy śliskiej nawierzchni lub po wystąpieniu warunków niskiej przyczepności ESP zadziała i lampka kontrolna ESP będzie migać, sygnalizując działanie układu.

Lampka kontrolna wyłączonego układu ESP (opcja)


Zapala się po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON. Powinna zgasnąć po ok. 3s. Aby wyłączyć ESP, należy nacisnąć przycisk ESP OFF.

Lampka kontrolna wyłączonego układu ESP zapali się, sygnalizując, że ESP jest nieaktywny.

Jeżeli lampka pali się, pomimo że przycisk ESP OFF nie jest wciśnięty, w układzie ESP może występować usterka. W takim przypadku należy skierować pojazd do autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI celem sprawdzenia układu.

UWAGA

Po ponownym podłączeniu lub naładowaniu rozładowanego akumulatora lampka kontrolna wyłączonego układu ESP może się zapalić. W takim przypadku należy obrócić kierownicę o 360 stopni w lewo, a następnie w prawo, jednocześnie utrzymując kluczyk zapłonu w położeniu ON. Potem wyłączyć zapłon i ponownie uruchomić silnik. Jeżeli lampka kontrolna wyłączonego układu ESP nie zgaśnie, niezwłocznie sprawdzić układ w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka kontrolna układu regulacji prędkości jazdy (opcja)

Lampka kontrolna układu regulacji prędkości jazdy


Lampka kontrolna zapala się, gdy uaktywniony jest układ regulacji prędkości jazdy.

Lampka kontrolna układu regulacji prędkości jazdy, znajdująca się w zestawie wskaźników, zapala się, gdy zostanie wciśnięty przycisk ON/OFF układu regulacji prędkości jazdy umieszczony na kole kierownicy.

Lampka kontrolna gaśnie, gdy przycisk ON/OFF układu regulacji prędkości jazdy zostanie wciśnięty ponownie. Szczegółowe informacje o układzie regulacji prędkości jazdy można znaleźć w rozdziale 5, .Układ regulacji prędkości jazdy".

Lampka kontrolna SET układu regulacji prędkości jazdy


Lampka kontrolna zapala się, gdy przełącznik funkcji regulacji prędkości jazdy (SET- lub RES+) jest WŁĄCZONY.

Lampka kontrolna SET układu regulacji prędkości jazdy, znajdująca się w zestawie wskaźników, zapala się, gdy zostanie wciśnięty przycisk SETlub RES+. Lampka kontrolna SET gaśnie, gdy zostanie wciśnięty przycisk O (CANCEL) lub układ regulacji prędkości jazdy zostanie wyłączony.

Prędkość maksymalna (opcja)


 1. Prędkość maksymalna
 2. Ustawiona prędkość maksymalna

Lampka kontrolna prędkości maksymalnej zapala się, gdy uaktywniony jest układ regulacji prędkości jazdy.

Lampka kontrolna prędkości maksymalnej w zestawie wskaźników zapala się po po naciśnięciu przycisku włączenia/wyłączenia prędkości maksymalnej.

Jeżeli widoczny jest wskaźnik "-" (WYL), prędkość maksymalna nie została ustawiona.

Ustawiona prędkość maksymalna jest wyświetlana, gdy przełącznik (SET-/RES+) znajduje się w położeniu włączonym.

Jazda z prędkością większą niż maksymalna powoduje miganie prędkości maksymalnej i włączenie sygnału dźwiękowego.

Ustawiona prędkość maksymalna przestaje być wyświetlana po anulowaniu prędkości maksymalnej przez naciśnięcie przycisku (O) CANCEL.

Lampka kontrolna prędkości maksymalnej gaśnie wyłączeniu prędkości maksymalnej.

Szczegółowe informacje o użytkowaniu układu kontroli prędkości maksymalnej można znaleźć w temacie "Układ kontroli prędkości maksymalnej" w rozdziale 5.

Sygnał dźwiękowy przypominający o kluczyku pozostawionym w stacyjce (opcja)

Włącza się, gdy drzwi kierowcy zostają otwarte, a kluczyk pozostawiony w stacyjce (położenie ACC lub LOCK). Ma to zapobiec zatrzaśnięciu kluczyków w pojeździe. Sygnał dźwiękowy włączony jest do chwili wyjęcia kluczyka ze stacyjki lub zamknięcia drzwi kierowcy.

Lampka kontrolna podgrzewania świec żarowych (silnik wysokoprężny)


Zapala się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położenie ON. Silnik można uruchomić, gdy zgaśnie lampka kontrolna wstępnego podgrzewania świec żarowych. Czas palenia się lampki zależy od temperatury cieczy chłodzącej silnik, temperatury otoczenia i stanu akumulatora.

UWAGA

Jeżeli silnik nie zostanie uruchomiony w 10 s po zakończeniu wstępnego podgrzewania, należy ponownie obrócić kluczyk zapłonu w położenie LOCK, a następnie w położenie ON w celu powtórnego włączenia podgrzewania.

OSTROŻNIE

Jeżeli lampka kontrolna wstępnego podgrzewania oleju napędowego pali się ciągle lub miga po rozgrzaniu silnika lub podczas jazdy, należy niezwłocznie sprawdzić układ w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka ostrzegawcza wody w filtrze paliwa (silniki wysokoprężne)


Zapala się na ok. 3s po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON, a następnie gaśnie.

Jeżeli zapali się podczas pracy silnika, oznacza to nagromadzenie się wody w filtrze paliwa. W takim przypadku należy usunąć wodę z filtra paliwa.

Szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale 7, "Filtr paliwa".

OSTROŻNIE

Przy zapalonej lampce ostrzegawczej filtra paliwa moc silnika (prędkość samochodu i prędkość obrotowa biegu jałowego) może się zmniejszyć. Jeżeli kontynuowana jest jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą, może dojść do uszkodzenia elementów silnika i zasobnikowego układu wtryskowego (common raił). Jeżeli to nastąpi, należy niezwłocznie sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Lampka ostrzegawcza elektrycznego układu wspomagania kierownicy (EPS) (opcja)


Ta lampka kontrolna zapala się po ustawieniu włącznika zapłonu w położeniu ON lub uruchomieniu silnika, następnie gaśnie.

Lampka ta zapala się w przypadku wystąpienia usterki w układzie wspomagania EPS. Jeżeli zapali się podczas jazdy, należy skierować pojazd do sprawdzenia w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

Informuje o niedomknięciu poszczególnych drzwi lub drzwi bagażnika.


Low Tire Pressure (Niskie ciśnienie w ogumieniu)

Wskazuje, że ciśnienie w danej oponie jest zbyt niskie.

Szczegółowe informacje można znaleźć w części "System monitorowania ciśnienia w ogumieniu" w rozdziale 6.


% Rzeczywisty wskaźnik na wyświetlaczu LCD może różnić się od przedstawionego na rysunku.

  Licznik przebiegu - Licznik przebiegu okresowego/Komputer pokładowy (opcja)

  Komputer pokładowy jest to urządzenie sterowane mikroprocesorem, wyświetlające informacje związane z jazdą samochodu takie jak przebieg, przebi ...

  System wspomagania parkowania tyłem

  System wspomagania parkowania tyłem pomaga kierowcy podczas cofania pojazdu, włączając dźwięk ostrzegawczy, gdy w odległości 120 cm za ...

  Zobacz tez:

  Na tablicy wskaźników A lub B
  Zależnie od pojazdu, wyświetlanie informacji można organizować i konfigurować na podstawie wybranego stylu tablicy wskaźników za pośrednictwem ekranu wielofunkcyjnego. Obrotomierz ze strefą ECO 1 Prowadzenie pojazdu w strefie ECO umożliwia ...

  Godzina i temperatura zewnętrzna
  Na ekranie wielofunkcyjnym wyświetlany jest czas oraz temperatura zewnętrzna 2 Zapoznać się z instrukcją obsługi wyposażenia. Wskaźnik temperatury zewnętrznej Cecha szczególna: Gdy temperatura na zewnątrz wynosi od -3C do +3C, na t ...

  Korzystanie z telefonu komórkowego lub radia CB
  Podczas korzystania z telefonu komórkowego wewnątrz pojazdu w systemie audio mogą być słyszane zakłócenia. Nie oznacza to usterki wyposażenia audio. W takim przypadku należy używać telefonu komórkowego w miejscu możliwie najb ...

  Categorie