Hyundai i30: Elektroniczny układ wspomagania kierownicy (EPS)

Hyundai i30 –> Cechy samochodu Hyundai –> Kierownica –> Elektroniczny układ wspomagania kierownicy (EPS)

Do ułatwienia kierowania pojazdem układ wspomagania kierownicy wykorzystuje silniczek elektryczny.

Jeżeli silnik jest wyłączony lub układ wspomagania kierownicy nie działa, kierowanie pojazdem jest możliwe, lecz wymaga większej siły do obracania kierownicą.

Układ wspomagania kierownicy, napędzany silniczkiem elektrycznym, sterowany jest za pomocą modułu sterującego na podstawie wykrytego momentu obrotowego kierownicy, kąta obrotu kierownicy i prędkości pojazdu.

Opór obrotu kierownicy rośnie wraz ze wzrostem prędkości pojazdu i maleje, gdy prędkość pojazdu spada, co zapewnia lepszą kontrolę ruchów kierownicą.

W przypadku wyczuwalnej zmiany siły wymaganej do obracania kierownicą w normalnych warunkach, należy sprawdzić układ wspomagania kierownicy w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

UWAGA

Podczas normalnej eksploatacji samochodu mogą wystąpić następujące objawy:

 • Lampka ostrzegawcza elektronicznego układu wspomagania kierownicy (EPS) nie pali się.
 • Po włączeniu zapłonu koło kierow nicy stawia większy opór. Zdarza się to w przypadku, gdy układ EPS wykonuje czynności diagnostyczne. Po zakończeniu diagnozy działanie kierownicy powróci do normy.
 • Po obróceniu kluczyka zapłonu w położenie ON lub LOCK mogą być słyszane trzaski dochodzące z przekaźnika układu EPS.
 • W nieruchomym lub jadącym z niewielką prędkością pojeździe może być słyszany odgłos pracy silniczka.
 • Jeśli elektryczny układ wspomagania kierownicy nie działa prawidłowo, na zestawie wskaźników zapali się lampka ostrzegawcza.

  Sterów anie za pomocą kierownicy może być utrudnione lub może ona nie działać normalnie. W takim przypadku należy jak najszybciej skierować pojazd do autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI celem sprawdzenia układu.

 • W niskiej temperaturze z układu kierowniczego może dochodzić nietypowy hałas.

  Gdy temp. wzrośnie, hałas ten powinien zniknąć. Jest to zjawisko normalne.

  Kierownica

  ...

  Ustawianie pochylenia kierownicy

  Regulacja pochylenia pozwala na dopasowanie kierownicy zgodnie z wymaganiami kierowcy. Można również podnieść kierownicę, aby stworzyć wi& ...

  Zobacz tez:

  Regulacja prędkości obrotowej wentylatora
  Prędkość obrotową wentylatora można ustawić, wciskając odpowiedni przycisk regulacyjny. Im wyższa jest prędkość obrotowa wentylatora, tym więcej powietrza jest dostarczane. Wentylator wyłącza się przyciskiem OFF. ...

  Gniazda urządzeń multimedialnych
  Gniazda urządzeń multimedialnych 5 Można użyć gniazd USB lub czytnika karty SD, aby uzyskać dostęp do plików multimedialnych przechowywanych na zewnętrznych nośnikach i zaktualizować system (patrz instrukcja dla danego urządzeni ...

  Wskazówki ogólne
  Po wyłączeniu funkcji chłodzenia z osuszaniem powietrza wnętrze pojazdu nie jest chłodzone przy ciepłej pogodzie. Poza tym powietrze we wnętrzu nie jest osuszane. W efekcie szyby mogą zaparować. Dlatego funkcję chłodzenia z osuszaniem powi ...

  Categorie