Hyundai i30: Bezpieczny fotelik dziecięcy

Hyundai i30 –> System bezpieczeństwa samochodu –> Bezpieczny fotelik dziecięcy

Dzieci przewożone samochodem powinny siedzieć na tylnym siedzeniu i zawsze być do niego przypięte pasami. Minimalizuje to ryzyko odniesienia przez nie obrażeń podczas wypadku, nagłego manewru lub hamowania. Zgodnie ze statystyką podczas wypadków dzieci są znacznie bezpieczniejsze przypięte do tylnego siedzenia, niż gdy przewozi się je na przednim siedzeniu. Większe dzieci, niemieszczące się w bezpiecznych fotelikach dziecięcych, powinny korzystać z jednego z pasów bezpieczeństwa będących na wyposażeniu pojazdu.

Należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Foteliki dziecięce i/lub foteliki dla niemowląt powinny być prawidłowo umieszczone i zamontowane na tylnym siedzeniu. Należy używać dostępnych na rynku bezpiecznych fotelików dziecięcych, które spełniają normy obowiązujące w danym kraju. Bezpieczne foteliki dziecięce są przystosowane do mocowania na siedzeniach samochodu za pomocą biodrowej części pasa bezpieczeństwa, specjalnych uchwytów lub punktów mocowania ISOFIX (opcja).

Jeżeli bezpieczny fotelik nie jest prawidłowo zamocowany, podczas wypadku dziecko może odnieść obrażenia lub ponieść śmierć. W przypadku małych dzieci i niemowląt należy stosować bezpieczny fotelik dziecięcy. Przed zakupem bezpiecznego fotelika dziecięcego należy upewnić się, czy będzie on pasował do siedzeń i pasów bezpieczeństwa samochodu oraz czy będzie odpowiedni dla dziecka. Podczas montażu bezpiecznego fotelika dziecięcego należy przestrzegać wszystkich instrukcji producenta.

OSTRZEŻENIE

 • Bezpieczny fotelik dziecięcy musi być umieszczony na tylnym siedzeniu. Nigdy nie wolno montować bezpiecznego fotelika dziecięcego na przednim siedzeniu pasażera. Jeżeli nastąpi wypadek i zadziała poduszka powietrzna pasażera, może to spowodować poważne obrażenia lub śmierć niemowlęcia lub dziecka siedzącego w foteliku. Dlatego bezpieczny fotelik dziecięcy należy umieszczać wyłącznie na tylnym siedzeniu.
 • Nawet gdy pogoda nie jest zbyt upalna, pozostawiony w samochodzie bezpieczny fotelik dziecięcy (pas bezpieczeństwa) w słoneczny dzień może nagrzać się do wysokiej temperatury. Dlatego przed umieszczeniem dziecka w foteliku lub pasach należy sprawdzić temperaturę klamer i tapicerki.
 • Jeżeli bezpieczny fotelik dziecięcy nie jest używany, należy go włożyć do bagażnika lub przymocować pasem bezpieczeństwa tak, aby nie mógł przemieścić się podczas nagłego hamowania lub wypadku.
 • Napełniająca się poduszka powietrzna może dziecko poważnie zranić lub nawet zabić. Wszystkie dzieci, nawet te, które nie mieszczą się już w bezpiecznych fotelikach dziecięcych, powinny podróżować na tylnym siedzeniu.

Aby zmniejszyć ryzyko poważnych lub śmiertelnych obrażeń:

 • Dzieci w każdym wieku są bezpieczniejsze, gdy podróżują na tylnym siedzeniu, zapięte pasami. Na siedzeniu przedniego pasażera dziecko może zostać silnie uderzone przez napełniającą się poduszkę powietrzną, a w rezultacie odnieść poważne lub śmiertelne obrażenia.
 • Należy zawsze przestrzegać instrukcji montażu i użytkowania bezpiecznego fotelika dziecięcego opracowanych przez producenta.
 • Należy zawsze upewnić się, że fotelik jest prawidłowo zamocowany w pojeździe i dziecko jest w nim bezpiecznie unieruchomione.
 • Nigdy nie wolno przewozić dziecka samochodem, trzymając je w ramionach lub na kolanach. Gwałtowne siły powstające podczas kolizji spowodują wyrwanie dziecka z ramion i rzucenie go na elementy wyposażenia wewnętrznego samochodu.
 • Nigdy nie należy zapinać pasa bezpieczeństwa na osobie trzymającej dziecko.

  Podczas kolizji pas bezpieczeństwa może dziecko mocno ścisnąć, powodując poważne obrażenia wewnętrzne.

 • Nigdy nie wolno pozostawiać w samochodzie dzieci bez opieki - nawet na krótko. Samochód może się bardzo szybko nagrzać, co może być przyczyną obrażeń dziecka zamkniętego w jego wnętrzu. Nawet bardzo małe dzieci mogą przypadkowo uruchomić pojazd, utknąć w oknie, zatrzasnąć się lub zamknąć innych wewnątrz pojazdu.
 • Nigdy nie można dopuścić, aby dwoje dzieci lub jakiekolwiek dwie osoby w tym samym czasie używały tego samego pasa bezpieczeństwa.
 • Dzieci zawsze wiercą się i siadają w niewłaściwych miejscach. Nie wolno pozwalać dziecku na jazdę z ramieniowym odcinkiem pasa bezpieczeństwa umieszczonym pod ramieniem lub za plecami.

  Należy zawsze prawidłowo sadzać i zabezpieczać dzieci na tylnym fotelu.

Nie należy pozwalać dziecku na wstawanie lub klęczenie na fotelu lub podłodze jadącego samochodu. Podczas kolizji lub nagłego hamowania dziecko może zostać mocno rzucone na elementy wyposażenia wnętrz pojazdu i doznać poważnych obrażeń.

Nie wolno stosować nosidełek dla niemowląt lub fotelików dziecięcych, które są zawieszane na oparciu siedzenia. W razie wypadku nie zapewnią one wystarczającej ochrony.

Pasy bezpieczeństwa mogą rozgrzać się do wysokiej temperatury, zwłaszcza gdy samochód jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Należy zawsze sprawdzić temperaturę klamry pasa bezpieczeństwa przed jej zapięciem na dziecku.

Dbałość o pasy bezpieczeństwa

Nigdy nie należy rozmontowywać ani modyfikować pasów bezpieczeństwa. Ponadto należy dokładnie sprawdzać, czy pasy i ich osprzęt nie ...

Używanie fotelika dziecięcego

Do przewożenia małych dzieci i niemowląt wymagane są bezpieczne foteliki dziecięce. Fotelik powinien mieć wielkość dostosowaną do ...

Zobacz tez:

Boczne poduszki powietrzne
OSTRZEŻENIENieodpowiednie pokrowce mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić aktywację poduszek powietrznych zamontowanych w fotelach. Poduszki powietrzne nie zapewniają wtedy pasażerom przewidzianej ochrony. Poza tym działanie funkcji autom ...

Regulacja temperatury
Aby ustawić maksymalną temperaturę (HI), należy obrócić pokrętło w prawo, do oporu. Aby ustawić minimalną temperaturę (Lo), należy obrócić pokrętło w lewo, do oporu. Obracając pokrętłem, mo ...

Uzupełnianie układu spryskiwaczy szyb i układu zmywania reflektorów
OSTRZEŻENIENiektóre elementy w komorze silnika, np. silnik, chłodnica i elementy układu wydechowego, mogą nagrzewać się do wysokiej temperatury. Wykonywanie czynności w komorze silnika wiąże się z niebezpieczeństwem obr ...

Categorie