Mercedes-Benz Klasa C: Ważne zasady bezpieczeństwa

Układ DISTRONIC PLUS reguluje prędkość i automatycznie utrzymuje odległość od pojazdu poprzedzającego. Układ DISTRONIC PLUS hamuje samoczynnie, jeśli grozi przekroczenie ustawionej prędkości.

Przed długimi i stromymi zjazdami należy odpowiednio wcześniej włączyć niższy bieg, zwłaszcza jeśli pojazd jest obciążony lub ciągnie przyczepę. W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów wybrać zakres przełożeń 1, 2 lub 3. Zapewni to wykorzystanie efektu hamowania silnikiem. Dzięki temu układ hamulcowy jest mniej obciążany, co zapobiega przegrzaniu i w związku z tym przedwczesnemu zużyciu okładzin hamulcowych.

Jeśli układ DISTRONIC PLUS rozpozna z przodu inny pojazd jadący z mniejszą prędkością, wyhamowuje pojazd tak, aby zachować ustawioną przez kierowcę odległość.

OSTRZEŻENIE

DISTRONIC PLUS nie reaguje na

 • osoby i zwierzęta
 • nieruchome przeszkody na jezdni, np. zatrzymujące się lub parkujące pojazdy
 • pojazdy jadące z przeciwka i ruch poprzeczny

W wyniku tego w takich sytuacjach układ DISTRONIC PLUS nie może ostrzegać lub ingerować. Istnieje ryzyko wypadku!

Należy stale obserwować sytuację na drodze i być przygotowanym do hamowania.

 

OSTRZEŻENIE

DISTRONIC PLUS nie zawsze jednoznacznie rozpoznaje innych uczestników ruchu i skomplikowane sytuacje na drodze.

W takich przypadkach DISTRONIC PLUS może

 • bezzasadnie ostrzec kierowcę i wyhamować pojazd
 • nie ostrzec kierowcy i nie zareagować
 • nieoczekiwanie przyspieszyć

Istnieje ryzyko wypadku!

Ostrożnie kontynuować jazdę i być przygotowanym do hamowania, w szczególności w przypadku pojawienia się ostrzeżenia DISTRONIC PLUS.

 

OSTRZEŻENIE

DISTRONIC PLUS hamuje pojazd ze skutecznością 40 % maksymalnie możliwego spowolnienia. Jeśli to spowolnienie nie jest wystarczające, DISTRONIC PLUS ostrzega optycznie i akustycznie. Istnieje ryzyko wypadku!

W takich przypadkach należy samodzielnie hamować i próbować ominąć przeszkodę

 

Gdy układ DISTRONIC PLUS lub funkcja HOLD są włączone, pojazd hamuje w określonych sytuacjach samoczynnie. W celu uniknięcia uszkodzeń pojazdu należy wyłączyć układ DISTRONIC PLUS oraz funkcję HOLD w następujących lub podobnych sytuacjach:
 • podczas holowania
 • w myjni

DISTRONIC PLUS nie może zmniejszyć ryzyka wypadku wynikającego z niewłaściwego stylu jazdy oraz działa w granicach określonych przez prawa fizyki. DISTRONIC PLUS może nie uwzględniać warunków drogowych i atmosferycznych oraz sytuacji na drodze. DISTRONIC PLUS pełni jedynie funkcję pomocniczą. Odpowiedzialność za zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, prędkość, hamowanie w odpowiednim momencie oraz utrzymanie toru jazdy spoczywa wyłącznie na kierowcy

Z układu DISTRONIC PLUS nie należy korzystać

 • W sytuacjach na drodze, gdy jazda ze stałą prędkością jest niemożliwa, np. w dużym ruchu lub na drogach o licznych zakrętach.

 • Na śliskich nawierzchniach. Koła napędowe mogą stracić przyczepność w wyniku hamowania lub przyspieszania i pojazd może wpaść w poślizg.

 • Przy złej widoczności, np. w wyniku mgły, silnego deszczu lub śniegu

Układ DISTRONIC PLUS może ewentualnie nie rozpoznać jadących z przodu pojazdów jednośladowych np. skuterów albo pojazdów jadących z przesunięciem względem osi jezdni.

Rozpoznawanie może być ograniczone szczególnie w następujących sytuacjach

 • przy zabrudzonych lub zasłoniętych czujnikach

 • podczas śnieżycy lub silnego deszczu

 • w razie zakłóceń przez inne radary

 • przy silnym promieniowaniu odbitym radaru, np. na zadaszonych parkingach wielokondygnacyjnych.

Jeśli DISTRONIC PLUS nie rozpozna poprzedzającego pojazdu, może nieoczekiwanie przyspieszyć do zapisanej prędkości.

Prędkość ta może być

 • za wysoka na pasie do skrętu lub do zjazdu

 • może być na tyle wysoka na prawym pasie ruchu, że pojazd wyprzedza pojazdy znajdujące się na lewym pasie

 • może być na tyle wysoka na lewym pasie ruchu, że pojazd wyprzedza pojazdy znajdujące się na prawym pasie.

W przypadku zmiany kierowcy należy poinformować innego kierowcę o zapisanej prędkości.

Jeśli na drodze nie ma pojazdu poprzedzającego, DISTRONIC PLUS działa analogicznie jak tempomat, w zakresie prędkości od 30 km/h do 200 km/h. Jeżeli przed własnym pojazdem porusza się inny pojazd, układ działa w zakresie prędkości od 0 km/h do 200 km/h.

Z układu DISTRONIC PLUS nie należy korzystać na drodze o dużym spadku i na dużych wzniesieniach.

  DISTRONIC PLUS

  ...

  Dźwignia tempomatu

  Za pomocą dźwigni tempomatu obsługuje się układ DISTRONIC PLUS i tymczasowe ograniczenie prędkości SPEEDTRONIC. Lampka kontrolna LIM na dź ...

  Zobacz tez:

  Sygnały ostrzegawcze dźwiękowe i świetlne
  Dźwiękowy sygnał ostrzegawczy (klakson). Wcisnąć poduszkę kierownicy A, aby uruchomić klakson. Sygnał świetlny Aby nadać świetlny sygnał ostrzegawczy, należy pociągnąć do siebie dźwignię 1. Świa ...

  Światła doświetlenia skrętu (Intelligent Light System)
  Wyłączyć oświetlenie. Wyłączyć oświetlenie. Przekręcić pokrywę obudowy  w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wyjąć. Przekręcić oprawkę  w kierunku przeciwny ...

  Elementy sterujące
  Elementy sterujące A Nacisnąć w strefie 14, aby uzyskać dostęp do elementów sterujących ekranu wielofunkcyjnego  Obecność elementów sterujących opisanych w dalszej części zależy od wersji pojazdu. i 7 Usta ...

  Categorie