Mercedes-Benz Klasa C: Ważne zasady bezpieczeństwa

Układ DISTRONIC PLUS reguluje prędkość i automatycznie utrzymuje odległość od pojazdu poprzedzającego. Układ DISTRONIC PLUS hamuje samoczynnie, jeśli grozi przekroczenie ustawionej prędkości.

Przed długimi i stromymi zjazdami należy odpowiednio wcześniej włączyć niższy bieg, zwłaszcza jeśli pojazd jest obciążony lub ciągnie przyczepę. W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów wybrać zakres przełożeń 1, 2 lub 3. Zapewni to wykorzystanie efektu hamowania silnikiem. Dzięki temu układ hamulcowy jest mniej obciążany, co zapobiega przegrzaniu i w związku z tym przedwczesnemu zużyciu okładzin hamulcowych.

Jeśli układ DISTRONIC PLUS rozpozna z przodu inny pojazd jadący z mniejszą prędkością, wyhamowuje pojazd tak, aby zachować ustawioną przez kierowcę odległość.

OSTRZEŻENIE

DISTRONIC PLUS nie reaguje na

 • osoby i zwierzęta
 • nieruchome przeszkody na jezdni, np. zatrzymujące się lub parkujące pojazdy
 • pojazdy jadące z przeciwka i ruch poprzeczny

W wyniku tego w takich sytuacjach układ DISTRONIC PLUS nie może ostrzegać lub ingerować. Istnieje ryzyko wypadku!

Należy stale obserwować sytuację na drodze i być przygotowanym do hamowania.

 

OSTRZEŻENIE

DISTRONIC PLUS nie zawsze jednoznacznie rozpoznaje innych uczestników ruchu i skomplikowane sytuacje na drodze.

W takich przypadkach DISTRONIC PLUS może

 • bezzasadnie ostrzec kierowcę i wyhamować pojazd
 • nie ostrzec kierowcy i nie zareagować
 • nieoczekiwanie przyspieszyć

Istnieje ryzyko wypadku!

Ostrożnie kontynuować jazdę i być przygotowanym do hamowania, w szczególności w przypadku pojawienia się ostrzeżenia DISTRONIC PLUS.

 

OSTRZEŻENIE

DISTRONIC PLUS hamuje pojazd ze skutecznością 40 % maksymalnie możliwego spowolnienia. Jeśli to spowolnienie nie jest wystarczające, DISTRONIC PLUS ostrzega optycznie i akustycznie. Istnieje ryzyko wypadku!

W takich przypadkach należy samodzielnie hamować i próbować ominąć przeszkodę

 

Gdy układ DISTRONIC PLUS lub funkcja HOLD są włączone, pojazd hamuje w określonych sytuacjach samoczynnie. W celu uniknięcia uszkodzeń pojazdu należy wyłączyć układ DISTRONIC PLUS oraz funkcję HOLD w następujących lub podobnych sytuacjach:
 • podczas holowania
 • w myjni

DISTRONIC PLUS nie może zmniejszyć ryzyka wypadku wynikającego z niewłaściwego stylu jazdy oraz działa w granicach określonych przez prawa fizyki. DISTRONIC PLUS może nie uwzględniać warunków drogowych i atmosferycznych oraz sytuacji na drodze. DISTRONIC PLUS pełni jedynie funkcję pomocniczą. Odpowiedzialność za zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, prędkość, hamowanie w odpowiednim momencie oraz utrzymanie toru jazdy spoczywa wyłącznie na kierowcy

Z układu DISTRONIC PLUS nie należy korzystać

 • W sytuacjach na drodze, gdy jazda ze stałą prędkością jest niemożliwa, np. w dużym ruchu lub na drogach o licznych zakrętach.

 • Na śliskich nawierzchniach. Koła napędowe mogą stracić przyczepność w wyniku hamowania lub przyspieszania i pojazd może wpaść w poślizg.

 • Przy złej widoczności, np. w wyniku mgły, silnego deszczu lub śniegu

Układ DISTRONIC PLUS może ewentualnie nie rozpoznać jadących z przodu pojazdów jednośladowych np. skuterów albo pojazdów jadących z przesunięciem względem osi jezdni.

Rozpoznawanie może być ograniczone szczególnie w następujących sytuacjach

 • przy zabrudzonych lub zasłoniętych czujnikach

 • podczas śnieżycy lub silnego deszczu

 • w razie zakłóceń przez inne radary

 • przy silnym promieniowaniu odbitym radaru, np. na zadaszonych parkingach wielokondygnacyjnych.

Jeśli DISTRONIC PLUS nie rozpozna poprzedzającego pojazdu, może nieoczekiwanie przyspieszyć do zapisanej prędkości.

Prędkość ta może być

 • za wysoka na pasie do skrętu lub do zjazdu

 • może być na tyle wysoka na prawym pasie ruchu, że pojazd wyprzedza pojazdy znajdujące się na lewym pasie

 • może być na tyle wysoka na lewym pasie ruchu, że pojazd wyprzedza pojazdy znajdujące się na prawym pasie.

W przypadku zmiany kierowcy należy poinformować innego kierowcę o zapisanej prędkości.

Jeśli na drodze nie ma pojazdu poprzedzającego, DISTRONIC PLUS działa analogicznie jak tempomat, w zakresie prędkości od 30 km/h do 200 km/h. Jeżeli przed własnym pojazdem porusza się inny pojazd, układ działa w zakresie prędkości od 0 km/h do 200 km/h.

Z układu DISTRONIC PLUS nie należy korzystać na drodze o dużym spadku i na dużych wzniesieniach.

  DISTRONIC PLUS

  ...

  Dźwignia tempomatu

  Za pomocą dźwigni tempomatu obsługuje się układ DISTRONIC PLUS i tymczasowe ograniczenie prędkości SPEEDTRONIC. Lampka kontrolna LIM na dź ...

  Zobacz tez:

  Ogólne wskazówki dotyczące poziomu oleju
  W zależności od techniki jazdy silnik zużywa maksymalnie 0,8 l oleju na 1000 km. Zużycie oleju może być też wyższe, gdy pojazd jest nowy lub często eksploatowany z wysoką prędkością obrotową. Miarka poziomu oleju może z ...

  Aby ustawić prędkość maksymalną, należy
  1. Nacisnąć przycisk ON-OFF na kierownicy, aby włączyć układ. W zestawie wskaźników zapali się lampka kontrolna systemu kontroli prędkości maksymalnej. 2. Nacisnąć przycisk SET-. 3. Nacisnąć przycisk +RES lub ...

  Awaryjne odblokowanie klapy bagażnika (wersja kombi)
  Ważne zasady bezpieczeństwa Przy otwieraniu klapa bagażnika odchyla się do tyłu i do góry. Dlatego należy upewnić się, czy nad i za klapą bagażnika jest wystarczająco dużo miejsca. Jeśli nie można ot ...

  Categorie